5 sposobów na terminowe płacenie rachunków
Jak radzić sobie z płaceniem rachunków skutecznie, bezpiecznie i bez stresu? Wcale niekoniecznie trzeba poświęcać na to wiele czasu. Wystarczy dobra organizacja i znajomość funkcjonalności dostępnych na rynku usług.
Badanie przeprowadzone przez firmę Intrum Justitia zarządzającą należnościami finansowymi, wskazuje, że aż 80 proc. Polaków podziela przekonanie, że rachunki należy opłacać terminowo. W praktyce nie zawsze się to udaje. Powodem tego często nie jest brak pieniędzy, ale zwykłe roztargnienie czy zgubienie faktury, a konsekwencje mogą być dotkliwe. Choćby brak prądu, odłączonego w najmniej oczekiwanym momencie, może zasadniczo skomplikować nasze plany.
Wyznacz „dzień opłat”
Do płacenia rachunków warto podejść systematycznie, a wówczas pomocne mogą okazać się tradycyjne rozwiązania. Żeby nie mieć kłopotów z terminowym regulowaniem różnych należności, lepiej zamiast wielu dat zapamiętać jedną. Jeśli przeanalizujemy kiedy przychodzą nasze rachunki oraz jakie mają terminy płatności, najprawdopodobniej uda nam się wybrać jeden dzień w miesiącu, który będzie optymalnym terminem na nasz własny „dzień opłat”. Później wystarczy tylko konsekwentnie pamiętać o wyznaczonej dacie.
Nie unikaj nowoczesnych rozwiązań
Przy zapamiętywaniu ważnych spraw z pomocą coraz częściej przychodzi nam technologia. Do najprostszych rozwiązań, które mogą okazać się przydatne w terminowym opłacaniu rachunków należy elektroniczny kalendarz, dostępny np. w telefonach komórkowych. Narzędzie to pozwala zanotować wszystkie terminy wymagające zapamiętania i ustawić dla nich powiadomienia. Wydarzenie, np. data płatności, może być powtarzane z dowolną regularnością. Zainteresowani bardziej rozbudowanymi aplikacjami mogą chcieć skorzystać z innych opcji – np. Google Calendar. Przypomnienia, które można otrzymywać mailem lub w formie wiadomości SMS, dowolnie ustalając z jakim wyprzedzeniem mają przychodzić należą do funkcjonalności najchętniej wykorzystywanych przez użytkowników. Kalendarz możemy przeglądać i edytować z wielu urządzeń, ponieważ synchronizuje się automatycznie. Podobne funkcje oferuje także wiele specjalnych aplikacji, dostępnych dla użytkowników smartfonów i tabletów bez względu na system operacyjny.
O rachunkach każ pamiętać… usługodawcy
Są sposoby, aby w ogóle uniknąć obciążania pamięci kwestią opłacania faktur. Rozwiązaniem pozwalającym na przeniesienie obowiązku wykonania terminowej płatności na naszego usługodawcę jest polecenie zapłaty. Aby z niego skorzystać należy udzielić wierzycielowi (np. dostawcy usług telekomunikacyjnych) zgody na zlecanie bankowi dyspozycji obciążenia naszego rachunku. Dzięki temu mamy pewność, że pieniądze trafią na wskazane przez nas konto we właściwym czasie. Informacje o zrealizowanej płatności znajdziemy w historii transakcji i na wyciągu bankowym. Każdy klient ma prawo do anulowania takiej płatności w ciągu 56 dni (w przypadku firm – w ciągu 5 dni) bez podawania przyczyny.
– Polecenie zapłaty ułatwia życie wszystkim, którzy po prostu zapominają o terminowym opłacaniu rachunków lub z różnych powodów wolą nie zaprzątać sobie tym głowy – mówi Maja Markiewicz, dyrektor Linii biznesowej usługi Ognivo w KIR, pozwalającej na obsługę wymienianych między bankami zgód na polecenie zapłaty w formie elektronicznej. – Dzięki tej usłudze oszczędzamy czas i zyskujemy pewność, że wszystkie płatności będą zrealizowane terminowo. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest bezpieczeństwo – wiemy, że pieniądze na pewno trafią na właściwe konto – dodaje M. Markiewicz.
Opłacaj rachunki z jednego miejsca
Dobrym sposobem na unikanie opóźnień w płaceniu rachunków jest usługa typu EBPP (elektroniczna prezentacja i płatność rachunków), która umożliwia udostępnianie rachunków i faktur w bankowości elektronicznej i ich opłacanie bezpośrednio z naszego konta.
– Regulowanie opłat w taki sposób jest bardzo bezpieczne, ponieważ nie naraża nas na ataki phishingowe oraz eliminuje możliwość błędnego przepisania numeru konta w momencie zlecania transakcji w bankowości internetowej. Kolejna zaleta to wygoda – nie trzeba pamiętać o każdej fakturze z osobna, ani tracić czasu na logowanie do wielu e-boków – wystarczy zalogować się do swojego banku i tam dokonać płatności za fakturę. Dzięki temu łatwiej uniknąć opóźnień i ewentualnych konsekwencji związanych z przeoczeniem terminu płatności – tłumaczy Maja Markiewicz, dyrektor Linii biznesowej płatności internetowe w KIR, nadzorujący rozwój systemu Invoobill.
Jak to wygląda w praktyce? Najpierw musimy sprawdzić czy nasz dostawca usług umożliwia swoim klientom opłacanie rachunków za pomocą wybranego systemu EBPP, np. Invoobill. Jeśli tak, wystarczy aktywować usługę w systemie bankowości internetowej i przekazać dostawcy specjalny kod, który otrzymamy od banku. Dzięki temu wszystkie faktury będą dostarczane w formie elektronicznej na internetowe konto bankowe. Ich opłacenie będzie wymagać zalogowania się do systemu bankowości elektronicznej i po wybraniu właściwej zakładki – zaakceptowania transakcji jednym kliknięciem.
Na ostatnią chwilę
Jeśli nie wykorzystujemy żadnego z wymienionych sposobów i nagle okaże się, że właśnie upływa termin opłacenia rachunku – nie ma jeszcze powodu do paniki. Zwykły przelew dociera na konto odbiorcy najczęściej w ciągu doby, lub – w najlepszym wypadku – kilku godzin, ale trzeba pamiętać, że dzieje się tak tylko w dni robocze. Jest jednak sposób, aby pieniądze trafiły na wskazany rachunek w czasie liczonym w sekundach. Taką możliwość dają przelewy natychmiastowe, np. Express Elixir, którego operatorem jest KIR. Bez względu na to czy o niezapłaconej fakturze przypomnimy sobie w środku nocy, czy w niedzielę rano, możemy zrealizować transakcję i mieć pewność, że chwilę później przelew dotrze do wskazanego przez nas odbiorcy. Listę banków udostępniających tę usługę można znaleźć tu: http://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci. Z publikowanych przez KIR statystyk systemów rozliczeniowych wynika, że coraz więcej Polaków korzysta z przelewów natychmiastowych. W grudniu 2014 r. klienci banków zlecili w systemie Express Elixir ponad 120 tys. takich przelewów – ponad trzykrotnie więcej niż w analogicznym miesiącu r. 2013 (38 tys. transakcji).
Źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa