5 mln ludzi na świecie może do czerwca stracić pracę, czarne prognozy BlackRock

5 mln ludzi na świecie może do czerwca stracić pracę, czarne prognozy BlackRock
NYSE, giełda w Nowym Jorku Fot.R.Lidke
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wzrost globalnej gospodarki może na skutek pandemii skurczyć się o 11 proc. PKB w pierwszym kwartale 2020 roku, a 5 mln osób może znaleźć się bez pracy - powiedział w środę Amer Bisat, dyrektor ds. rynków wschodzących funduszu BlackRock, największego na świecie funduszu zarządzającego aktywami.

#LarryFink: Gdy kryzys minie, świat będzie inny. Zmieni się psychologia inwestorów. Zmieni się biznes. Zmieni się konsumpcja. #BlackRock #Covid-19

Eksperci BlackRock, największego na świecie funduszu zarządzającego aktywami, uważają, że wartość strat w globalnej produkcji sięgnie w tym okresie 6 bln dolarów – pisze PAP Biznes.

Amer Bisat podkreślił, że 5 mln miejsc pracy może zostać zlikwidowanych w ciągu sześciu miesięcy „w bardzo ostrożnej” ocenie, a sytuację pogorszy fakt, że już teraz redukowane są zarówno godziny pracy, jak i wynagrodzenia pracowników.

BlackRock doradza wielu rządom, a po wybuchu pandemii fundusz został mianowany doradcą amerykańskiego Fedu i banku centralnego Kanady.

Prezes BlackRock Larry Fink napisał we wtorek w liście do inwestorów, że „w swej 44-letniej karierze w finansach nigdy nie spotkał się z takim wydarzeniem (jak obecna pandemia – PAP), która uderzyła w rynki z szybkością i zaciekłością widywaną tylko podczas klasycznych kryzysów finansowych” – relacjonuje Bloomberg TV.

„Gdy kryzys minie, świat będzie inny. Zmieni się psychologia inwestorów. Zmieni się biznes. Zmieni się konsumpcja” – dodał Fink.

Minister finansów USA Steven Mnuchin powiedział niedawno, że bez pomocy finansowej państwa bezrobocie w kraju, wywołane zastojem gospodarczym, może sięgnąć 20 proc.

Źródło: PAP BIZNES