3,5 mln zł od NCBR dla Sages na projekt ułatwiający korzystanie z komputera i Internetu osobom z niepełnosprawnościami

3,5 mln zł od NCBR dla Sages na projekt ułatwiający korzystanie z komputera i Internetu osobom z niepełnosprawnościami
Fot. Stock.Adobe.com / phonlamaiphoto
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Firma Sages sp. z o.o. otrzymała dofinansowanie z NCBR na realizację projektu, który może radykalnie zmienić rzeczywistość osób z niepełnosprawnościami. Kwota dofinansowania wynosi 3,5 mln złotych, natomiast cały projekt jest warty aż 4,5 mln złotych.

3,5 mln złotych ‒ tyle wynosi dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dla Sages sp. z o.o. na realizację projektu, w ramach którego powstaną rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, które rozpoznawać będą właściwą kolejność odczytywania elementów dokumentów, a także będą generować opisy zdjęć, wykresów, czy też tabel w języku naturalnym.

Takie rozwiązanie ma na celu ułatwienie wielu osobom z niepełnosprawnościami korzystania na co dzień z komputera i Internetu.

Publikacje możliwe do odczytu dla każdego

Pomysł na ubieganie się o dofinansowanie powstał w momencie pracy nad innym projektem spółki, który dotyczył wdrażania systemu do zarządzania informacją naukową na uczelniach. To właśnie wtedy narodziła się potrzeba stworzenia systemu, który bez udziału człowieka będzie dostosowywał daną publikację naukową w taki sposób, żeby była ona możliwa do odczytu dla każdego.

Rozwiązanie pomoże on wielu osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym osobom niewidomym, ale również niedowidzącym

Jest to zadanie niezależne od systemów, które przekształcają tekst na mowę, ponieważ tego rodzaju systemy potrafią odczytywać jedynie ciągły tekst, a więc nie radzą sobie np. w przypadku dokumentów o złożonej strukturze, zawierających tabele, obrazy, czy wykresy.

Do tej pory tego typu praca musiała być wykonywana ręcznie, co było nie tylko czasochłonne, ale również generowało wysokie koszty. Rozwiązaniem tego problemu jest skorzystanie z pomocy sztucznej inteligencji i wytworzenie specjalistycznego oprogramowania dzięki dofinansowaniu z NCBR.

Czytaj także: Zdalna praca bez barier? Pracodawcy nadal niezbyt chętnie zatrudniają osoby niepełnosprawne

Media społecznościowe, obrazy, wykresy dostępne dla wszystkich

Rozwiązania przedstawione w tym projekcie z powodzeniem będą mogły być wykorzystywane na wielu płaszczyznach, nie tylko tych związanych ze światem naukowym.

Pomoże on wielu osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym osobom niewidomym, ale również niedowidzącym, np. poprzez zwiększenie kontrastu ilustracji występującej w dokumencie, tak żeby całość zyskała o wiele większą czytelność.

Cały projekt ma na celu ułatwienie korzystania z Internetu wszystkim użytkownikom. Dzięki tworzonym rozwiązaniom osoby z niepełnosprawnościami będą mogły bez przeszkód korzystać z social mediów, takich jak np. Twitter lub Instagram.

Możliwe będzie wykorzystanie metod w pełni automatycznych, które zdecydowanie obniżą koszty i czas przygotowania dokumentów zgodnie ze standardami dostępności

Obecnie wiele informacji przekazywanych jest za pomocą obrazów, więc opracowana przez Sages technologia ułatwi dostęp do tych danych. Spektrum zastosowań jest więc bardzo szerokie, od dostępnych opracowań naukowych, aż po popularne infografiki, czy nawet memy.

Dzięki temu projektowi możliwe będzie wykorzystanie systemów odczytywania tekstu do przekazania pełnej treści dokumentów, które oryginalnie nie były dostosowane do standardów dostępności.

Opracowana zostanie również metoda identyfikowania znaczeń trudnych i rzadkich słów, skrótów, a także słów w innych językach, niż język zrozumiały dla odbiorcy.

Czytaj także: Czy polskie uczelnie są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych?

Wytyczne WCAG (Web Content Accessibility Guidelines)

Punktem odniesienia dla prowadzonych prac będą uznane i szeroko stosowane na świecie wytyczne WCAG (Web Content Accessibility Guidelines), które identyfikują kluczowe problemy w odbiorze treści przez osoby z niepełnosprawnościami.

Do tej pory wytyczne musiały być implementowane poprzez zabierającą dużo czasu, ręczną pracę osób tworzących lub redagujących treści.

Obecnie, możliwe będzie wykorzystanie metod w pełni automatycznych, które zdecydowanie obniżą koszty i czas przygotowania dokumentów zgodnie ze standardami dostępności.

Łukasz Kobyliński, wiceprezes spółki Sages

Jak mówi Łukasz Kobyliński, wiceprezes spółki Sages:

‒ Cieszymy się, że właśnie nasza firma została wybrana do realizacji tego projektu. Posiadamy wieloletnie doświadczenie oraz zespół wyspecjalizowanych osób, który zna potrzebne narzędzia i technologie.

Nie będziemy ukrywać, że jest to dla nas duże wyzwanie, ale wiemy również że jego efekty na pewno odmienią rzeczywistość wielu osób.

Kontekst społeczny tego projektu jest bardzo ważny. Umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami korzystania z dotąd niedostępnych dla nich funkcji i treści wpłynie pozytywnie na ich rozwój zawodowy i osobisty.

Źródło: Sages sp. z o.o.