3/4 francuskich firm pozytywnie ocenia atrakcyjność inwestycyjną Polski

3/4 francuskich firm pozytywnie ocenia atrakcyjność inwestycyjną Polski
Polska i Francja Fot. stock.adobe.com/Oleksandr
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Trzy czwarte (75%) badanych firm francuskich działających w Polsce pozytywnie ocenia atrakcyjność inwestycyjną naszego kraju, wynika z raportu KPMG i Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej (CCIFP). Ponad 70% przebadanych firm planuje w ciągu najbliższych trzech lat zwiększyć wartość nakładów inwestycyjnych.

Ponad 70% przebadanych francuskich firm planuje w ciągu najbliższych trzech lat zwiększyć wartość nakładów inwestycyjnych #firmy #inwestycje

„W ciągu ostatnich 5 lat zdecydowana większość firm (73%) zwiększyła wartość nakładów inwestycyjnych w Polsce. W przypadku 15% badanych przedsiębiorstw wartość inwestycji zwiększyła się ponad dwukrotnie. Bardzo dobrą wiadomością dla polskiej gospodarki jest to, że 7 na 10 firm francuskich działających w kraju planuje zwiększać nakłady inwestycyjne w ciągu najbliższych 3 lat” – powiedział dyrektor, szef French Desk w KPMG w Polsce Bogusław Kowal, cytowany w komunikacie.

Jak podano w raporcie, 30% francuskich firm planuje w tym okresie otworzyć w Polsce nowe biuro lub oddział, 18% – nowy zakład produkcyjny, 5% – nowe centrum badawczo-rozwojowe, 3% nowe centrum usług wspólnych. Z kolei 38% ankietowanych firm nie planuje otwarcia nowych obiektów w ciągu trzech lat.

Czytaj także: Polska utrzymała 5. miejsce w rankingu Global Best to Invest 2019 >>>

„Zdaniem firm francuskich działających nad Wisłą, wyzwaniami, jakie przed nimi stoją w ciągu następnych 3 lat są przede wszystkim rosnące koszty pracy (42%), zmieniające się przepisy (40%), a także dostępność pracowników (35%)” – czytamy dalej.

Francja jest 3. największym inwestorem w Polsce

Jak wynika z raportu KPMG i CCIFP, Francja jest 3. największym inwestorem w Polsce (wg państwa siedziby podmiotu dominującego w grupie kapitałowej) – łączna wartość francuskich inwestycji w Polsce wyniosła 81 mld zł na koniec 2017 r.

Na polskim rynku obecnych jest blisko 1 100 firm znad Sekwany, które według szacunków zatrudniają blisko 200 tys. pracowników. Francja jest także istotnym partnerem handlowym Polski – zajmuje 4. miejsce wśród odbiorców produktów eksportowanych z Polski. Udział wartości eksportu do Francji stanowi już 2,5% PKB Polski.

„Co czwarta firma z Francji zainwestowała w Polsce co najmniej 1 mln USD. Przedsiębiorstwa francuskie najwięcej inwestują w obszarze handlu i w przemyśle – blisko jedna na cztery średnie i duże firmy francuskie w Polsce działa w sektorze handlu, a 23% w przemyśle. Sieci handlowe z Francji są jednymi z największych graczy w sektorze, a przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej od lat inwestują w zakłady produkcyjne zlokalizowane w Polsce” – powiedział Kowal.

„Znaczna część dochodu francuskich przedsiębiorstw obecnych w Polsce jest reinwestowana w kraju. W 2017 r. poziom reinwestycji osiągnął rekordową wartość 3,6 mld zł, co stanowiło aż 48% całkowitego dochodu francuskich inwestorów tego roku” – czytamy w komunikacie.

Firmy z Polski z powodzeniem prowadzi biznes nad Sekwaną

Także wiele firm z Polski z powodzeniem prowadzi biznes nad Sekwaną. Skumulowana wartość kapitału polskich inwestycji we Francji wyniosła 2,1 mld zł w 2017 r. Największy udział w łącznych przychodach generowanych przez polskie firmy działające we Francji miały firmy z sektora przemysłowego, podano też w materiale.

Raport KPMG w Polsce i Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej (CCIFP) pt. „25 lat polsko-francuskiego partnerstwa. Inwestycje francuskie w Polsce”, powstał z okazji 25-lecia CCIFP w Polsce. Badanie zostało zrealizowane na grupie 40 działających w Polsce firm (członków Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej) z większościowym udziałem kapitału francuskiego. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI przez firmę KPMG we współpracy z CCIFP w styczniu i lutym 2019 roku.

Źródło: ISBnews