3,1 mln Polaków aktywowało już bony turystyczne na kwotę przeszło 2,7 mld zł

3,1 mln Polaków aktywowało już bony turystyczne na kwotę przeszło 2,7 mld zł
Fot. stock.adobe.com / Piotr Szpakowski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ponad 3,1 mln Polaków aktywowało już bony turystyczne na kwotę ponad 2,7 mld zł. Dane pokazują, że Polacy wciąż chętnie korzystają z bonów turystycznych - mówi profesor Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Bon jest ważny do 31 marca 2022 roku i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Płatności bonami turystycznymi przyjmuje obecnie ponad 28 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, świadczących usługi hotelarskie lub oferujących imprezy turystyczne w Polsce.

ZUS przekazał podmiotom turystycznym środki z tytułu płatności bonem na łączną kwotę ponad 1,8 mld zł

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500 plus. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu 500 plus im nie przysługuje.

Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością potwierdzoną odpowiednim orzeczeniem rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł.

Czytaj także: Jak nowa ulga w ZUS i bon turystyczny mogą pomóc branży hotelarskiej?

1,8 mld zł dla podmiotów turystycznych

‒ Program Polski Bon Turystyczny nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Ponad 3,1 mln Polaków aktywowało już bony turystyczne na kwotę przeszło 2,7 mld zł.

Od początku funkcjonowania programu ZUS przekazał podmiotom turystycznym środki z tytułu płatności bonem na łączną kwotę ponad 1,8 mld zł – mówi profesor Gertruda Uścińska.

Organem wydającym decyzje o przyznaniu lub odmowie prawa do bonu jest Polska Organizacja Turystyczna

Za pomocą realizowanego od sierpnia 2020 r. bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Można nim płacić również za wycieczki jednodniowe, które nie obejmują noclegu, a także za pobyt dziecka na „zielonej szkole”, kolonii, wycieczce czy obozie – harcerskim, sportowym, rekreacyjnym.

Czytaj także: Bon turystyczny: ZUS przestrzega przed oszustami!

Aktywacja bonu tylko na Platformie Usług Elektronicznych

Realizacja tego świadczenia odbywa się z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzic lub opiekun dziecka do 18. roku życia może aktywować bon. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon.

Po aktywacji uprawniony otrzymuje specjalny kod, który należy podać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność jest potwierdzana jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS.

Za pomocą realizowanego od sierpnia 2020 r. bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce

ZUS ma ustawowy dostęp do bazy danych osób uprawnionych do świadczenia „Rodzina 500+”. Ważne, aby o bon turystyczny starała się ta sama osoba, która wnioskowała o tamto świadczenie. Wówczas wygenerowanie bonu na PUE odbędzie się automatycznie i natychmiastowo.

W razie ewentualnych problemów z weryfikacją uprawnień do bonu przez system – organem wydającym decyzje o przyznaniu lub odmowie prawa do bonu jest Polska Organizacja Turystyczna.

Czytaj także: Najpierw PUE ZUS, aktywacja i już można korzystać z bonu turystycznego

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS