250 tys. złotych kary za brak opublikowanej strategii podatkowej
Przypomnijmy, że nowy obowiązek publikowania realizowanej strategii podatkowej obejmuje największe przedsiębiorstwa (o przychodach przekraczających równowartość 50 mln euro) i podatkowe grupy kapitałowe.
Przepisy pełne wątpliwości
Przepisy wprowadzające obowiązek informowania o strategii podatkowej od samego początku budzą wiele kontrowersji. Wątpliwości może budzić zwłaszcza zakres informacji, których ujawnienie jest konieczne w ramach strategii podatkowej.
Dlatego warto podjąć niezbędne działania, aby przygotować się do prawidłowego, ale też i bezpiecznego wypełniania tego obowiązku informacyjnego.
Czytaj także: Od nowego roku najwyższa w historii podwyżka podatków dla przedsiębiorców
Instrukcja dla firmy
Poniżej cztery kroki, które pomogą pogodzić bezpieczeństwo podatkowe z biznesowym i wizerunkowym.
Krok 1 – Weryfikacja
Ustal, za jaki okres musisz złożyć pierwszą informację o realizacji strategii podatkowej. Jest to szczególnie istotne, jeśli w Twojej firmie rok podatkowy nie pokrywa się z kalendarzowym.
Przeanalizuj swoją działalność i stosowane praktyki pod kątem informacji, które potencjalnie powinny zostać zaraportowane.
Czytaj także: Polska nisko w międzynarodowej konkurencyjności podatkowej
Krok 2 – Ocena gotowości
Zidentyfikuj niezbędne działania, które musisz podjąć, aby przygotować się do spełnienia obowiązku.
Uwzględnij takie aspekty jak profil działalności firmy, podejście do zagadnień podatkowych i prawnych oraz dostępne zasoby.
Zdefiniuj zakres informacji publikowanych w ramach strategii podatkowej w taki sposób, aby spełnić wymagany obowiązek oraz jednocześnie chronić swoje interesy biznesowe.
Krok 3 – Procedury
W toku przygotowań do publikowania strategii podatkowej może się okazać, że potrzebne są odpowiednie procedury. Zidentyfikuj, jakie nowe procedury musisz wdrożyć, a które z istniejących wymagają aktualizacji.
Krok 4 – Sprawozdanie
Przygotuj sprawozdanie z realizacji strategii podatkowej przeznaczonego do opublikowania.
Czytaj także: Polski system podatkowy na przedostatnim miejscu wśród państw OECD; gorzej tylko we Włoszech