16 wzorowych inwestorów zza Wielkiej Wody
Żyjemy w czasach wielkiej niepewności. Ten czas niepewności jeszcze bardziej pokazuje, jak bardzo ważni są przyjaciele - powiedział Minister Gospodarki Janusz Piechociński, rozpoczynając uroczystość przyznania wyróżnień dla 16 firm członkowskich Amerykańskiej Izby Handlowej. Odznaka Honorowa za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki RP to wyróżnienie nieprzypadkowe - patrząc na nazwy i logotypy nagrodzonych spółek nietrudno wrócić pamięcią do pierwszych lat demokracji i wolnego rynku nad Wisłą. Amerykańscy potentaci byli jednymi z pierwszych, którzy odważyli się wejść do nieznanej wody - co, jak możemy dziś zauważyć, opłaciło się obu stronom. Właśnie od krótkiej lekcji historii rozpoczął swoje wystąpienie Janusz Piechociński.
Polski wicepremier przypomniał, że współpraca Polaków i Amerykanów – zarówno w niełatwych czasach Polski Ludowej, jak również w dobie transformacji – to zarówno wiekopomne gesty i wydarzenia, jak również aktywna współpraca pomiedzy przedsiębiorcami obu krajów, dzięki której owa transformacja mogła się dokonać również w dziedzinie gospodarki. – Jest w tym i Lech Wałęsa ze słynnym „My, Naród!”, są wizyty prezydentów amerykańskich (…) w Polsce, jest wielkie, strategiczne partnerstwo – i są ludzie, którzy mieli odwagę zaufać. Są przedsiębiorcy, którzy podjęli ryzyko, są ludzie, którzy temu procesowi sprzyjają. Zwracając się do zgromadzonych na uroczystości przedstawicieli amerykańskich firm, wicepremier Piechociński zaapelował o kontynuację tego jakże owocnego współdziałania. – My, Polacy, razem z Wami, Amerykanami, razem możemy więcej – podkreślił. Zdaniem szefa resortu gospodarki, czasy współczesne otwierają dla tej współpracy nowe perspektywy.
Dziś uczymy się w wymiarze globalnej gospodarki i globalnego życia nowej formy rywalizacji – nie poprzez walkę i konfrontację, ale przez zdolność do współdziałania. Ta nowa forma rywalizacji może w mniejszym stopniu jest już zaaprobowana w świecie polityki i dyplomacji – ale jakże ważne jest, abyśmy ją upowszechnili. Abyśmy mieli świadomość, że TTIP (…) to jedno, a codzienna, mądra współpraca oparta o doświadczenie (…) to drugie – zaznaczył wiceszef polskiego rządu.
Pośród grona naszych amerykańskich partnerów poczesne miejsce zajmuje osoba Stephena Mulla – ustępującego po trzyletniej kadencji ambasadora Stanów Zjednoczonych w Warszawie, którego związki z Polską sięgają jednak czasów znacznie wcześniejszych – pełnił on bowiem służbę dyplomatyczną w Polsce jeszcze w latach osiemdziesiątych. Do niego właśnie szczególne słowa skierował wicepremier Piechociński:
W sposób szczególny chciałbym w tym dziękczynieniu skierować słowa uznania do Pana ambasadora. Nie wiem, jak określić tego wielkiego przyjaciela Polski i Polaków – bo pewnie w tym stopniowaniu, w tym szukaniu przymiotnika nie znalazłbym tego, aby oddać jego szczególny wkład. Przede wszystkim Panie Ambasadorze chciałbym podziękować za codzienną, ludzką życzliwość. Za (…) zdolność pokazywania, że między Polakami a Amerykanami są rzeczywiste pokłady wielkiej, ciągle spełniającej się przyjaźni, solidarności, zrozumienia. To wielka wartość – zaznaczył minister gospodarki. – Nigdy przyjaciołom nie mówimy „żegnaj” – Przyjaciołom zawsze mówimy „do zobaczenia” – stwierdził Janusz Piechociński.
Zawsze zachowam polskiego ducha – zapewnił Stephen Mull. Ambasador przypomniał, że przedsiębiorstwa zrzeszone w Amerykańskiej Izbie Handlowej należały do pierwszych zachodnich inwestorów w Polsce po roku 1989 – a i w dalszym ciągu stanowią grupę najsilniejszych zagranicznych partnerów polskiego biznesu.
Ambasador USA przypomniał również, że udział amerykańskich firm w przebudowie polskiej gospodarki wykracza poza wskaźniki wykazywane w sprawozdaniach finansowych. – Amerykańskie firmy reprezentują kulturę wolności i innowacji – którą Polacy przyjęli i rozwijają z pasją – powiedział Mull, przypominając wręcz symboliczne znaczenie, jakie miały dla Polaków w latach 70. 80. i 90. marki takie jak Coca-Cola, McDonalds czy Marriott.
– Przed nami wciąż wiele do zrobienia. TTIP, które odegra rolę w stymulowaniu stosunków między USA a EU będzie mieć ogromne znaczenie – powiedział ambasador Stanów Zjednoczonych.
Kim są wyróżnione przez Ministerstwo Gospodarki spółki? – To, co łączy te firmy to zaangażowanie na polskim rynku i dobre praktyki dla pracowników – ocenia Tony Housh, prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Wśród 16 przedsiębiorstw reprezentujących różne branże – od IT po przemysł spożywczy, znalazły się następujące podmioty:
- 3M
- Coca-Cola
- CH2MHill
- Enterprise Investors
- GE
- GM
- IBM
- International Paper
- Lynka
- Marriott Hotel
- Mars
- McDonald’s
- Motorola
- P&G
- UPC
– Czujemy się firmami polskimi, częścią polskiej gospodarki – powiedziała w imieniu wszystkich nagrodzonych Beata Stelmach, reprezentant GE. Jej zdaniem, polski rynek jest miejscem, które można polecić nawet najbardziej wymagającemu inwestorowi. – Polska jest krajem bezpiecznym, rozwijającym się harmonijnie dzięki naszej współpracy – dodała Stelmach.
Karol Jerzy Mórawski