1,4 mld zł do zainwestowania w polskie innowacyjne spółki na etapie wzrostu i ekspansji
– Na obecnym etapie nie ograniczamy palety obszarów inwestycyjnych. Kluczowe z naszego punktu widzenia jest, aby przedsięwzięcia charakteryzowały się polskim pierwiastkiem oraz miały element B+R, a także duży potencjał rozwojowy. NIF koncentruje się na startupach, ale nie na początkowym etapie rozwoju, tylko w fazie ich wzrostu i ekspansji – mówi Krzysztof Szubert, Prezes Zarządu NIF.
– Jestem przekonany, że nasza współpraca i koinwestycje z Funduszami Partnerskimi przyczynią się do istotnego wsparcia w rozwoju i sukcesie rynkowym wielu ambitnych spółek i projektów – podkreśla Krzysztof Szubert.
Dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki podczas spotkania zaprezentował instrumenty wsparcia podmiotów i projektów na etapie badań i komercjalizacji.
– Dzięki funduszom europejskim realizujemy między innymi program Bridge Alfa, w który wspiera start-up’y na etapach pre-seed i seed. Działania NIF wypełnią lukę inwestycyjną poprzez finansowanie dalszego rozwoju projektów. Tworzymy wspólnie pełny wachlarz inwestycyjny dla polskich firm – od etapu badawczego, poprzez wdrożenie, komercjalizację, dalszy rozwój i ekspansję rynkową. Zapraszamy spółki do korzystania z tych możliwości – powiedział Dyrektor NCBR.
Jakich pomysłów oczekuje Enea Innowacje?
Enea Innowacje jest spółką z Grupy Kapitałowej Enea, zajmującą się innowacjami, w tym inwestycjami kapitałowymi w projekty na wczesnym etapie rozwoju biznesu (startupy) oraz działalnością badawczo- rozwojową.
Spółka zapewnia finansowanie i udostępnia potencjał Grupy Kapitałowej Enea w zakresie m.in.: infrastruktury, kanałów sprzedaży, relacji biznesowych oraz wiedzy branżowej, umożliwiając także przeprowadzenie pilotażu czy skalowania biznesu.
Obszary tematyczne, w których Enea Innowacje poszukuje nowoczesnych rozwiązań biznesowych i technologicznych to przede wszystkim: gospodarka o obiegu zamkniętym, magazynowanie energii, nowe technologie OZE, elektromobilność, smart city, Big Data, sztuczna inteligencja, automatyzacja, Internet Rzeczy oraz obsługa klientów.
Dla kogo oferta Bridge Fund?
Bridge Fund to grupa ekspertów i praktyków rynkowych, która wspiera właścicieli spółek na drodze do maksymalizacji wartości ich biznesu. Fundusz pomaga przedsiębiorcom nie tylko w zakresie pozyskania kapitału, ale przede wszystkim proponuje i wdraża rozwiązania pozwalające w nowoczesny sposób zarządzać przedsiębiorstwem, budować innowacyjność i rozwijać nowe rozwiązania technologiczne, aby przywrócić spółkom utraconą konkurencyjność, atrakcyjność oferty produktowej oraz pozycję rynkową.
Bridge Fund koncentruje się na spółkach prowadzących działalność produkcyjną, których właściciele są zdecydowani na wspólne wprowadzenie usprawnień w obszarach business development, finansów, struktury organizacyjnej, zarządzania i produkcji.
PGE Ventures i jej dwa fundusze inwestycyjne
PGE Ventures jest pierwszym funduszem Corporate Venture Capital (CVC) w Polsce, utworzonym w strukturach dużej grupy kapitałowej sektora energetycznego.
Od czasu utworzenia w 2017 roku, Spółka pozyskała łącznie ok. 60 mln PLN finansowania ze środków publicznych na utworzenie dwóch zewnętrznych/satelickich funduszy inwestycyjnych:
- Energy Research Capital (ERC) w ramach Programu BRIdge Alfa (NCBiR) – łączna kapitalizacja 40 mln PLN,
- SpeedUp Energy Innovation w ramach Programu BRIdge VC (PFR Ventures oraz NCBiR) – łączna kapitalizacja 60 mln PLN,
PGE Ventures oraz fundusze zewnętrzne zainwestowały łącznie w 20 startupów będących na różnych etapach rozwoju, z czego fundusze zewnętrzne odpowiadają za 13, a PGE Ventures za 7 inwestycji kapitałowych.
Startupy z portfela PGE Ventures pomagają spółkom z Grupy PGE GK PGE w realizacji filarów strategicznych, tj. energia przyjazna dla środowiska oraz nowoczesne usługi energetyczne, m.in. w zakresie: redukcji kosztów działalności, poprawy efektywności operacyjnej oraz wdrażając innowacyjne produkty i usługi dopasowane do łańcucha wartości Grupy PGE.