Koniec OFE. 100 proc. środków ma trafić na prywatne konta, średnio ponad 10 tys. zł

Koniec OFE. 100 proc. środków ma trafić na prywatne konta, średnio ponad 10 tys. zł
Fot. KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd przedstawia w poniedziałek propozycję przeniesienia całości środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE), w kwocie 162 mld zł, na prywatne, indywidualne konta emerytalne, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Możliwe też będzie pozostawienie całości środków na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Same OFE zostaną przekształcone w fundusze inwestycyjne i zachowają ciągłość działania. Średnio każdy członek OFE ma 10,1 tys. zł w aktywach funduszy.

#OFE zostaną przekształcone w fundusze inwestycyjne i zachowają ciągłość działania #emerytury

„Rząd Prawa i Sprawiedliwości przedstawia dzisiaj propozycję przekazania całości środków z OFE, w kwocie 162 mld zł, na prywatne, indywidualne konta emerytalne uczestników OFE. Środki te będą w 100% prywatne i dziedziczone” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

„Po pierwsze, Polacy będą mieli wolny wybór, gdzie ulokować te środki: czy na IKE, czy przesunąć je do ZUS – to nie jest decyzja rządu i państwa. Domyślnie zakładamy, że Polacy chcą je zostawić na IKE na swoich prywatnych kontach” – dodał.

Podkreślił, że „to de facto jest sprywatyzowanie tych środków, a więc odcięcie wątpliwości”.

Czytaj także: Koniec OFE. UKNF ocenia plan przeniesienia 100 proc. środków na IKE >>>

OFE zostaną przekształcone w fundusze inwestycyjne

Same OFE zostaną przekształcone w fundusze inwestycyjne i zachowają ciągłość działania, poinformował też premier.

System emerytalny oparty na trzech filarach

Morawiecki wskazał, że system emerytalny ma być oparty o trzy filary: o Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), o pracownicze plany kapitałowe (PPK) i „takie przekształcenie OFE, żeby nikt już nigdy w przyszłości nie mógł sięgnąć po te środki, które od 1999 r. często były uważane za środki na de facto indywidualnych rachunkach obywateli”.

„Chcemy dziś poprzez tę zmianę zaproponować niezbędny krok w kierunku uporządkowania systemu emerytalnego, jego większej transparentności, żeby przyszli emeryci mieli pewność” – podsumował premier.

Czytaj także: Rozłucki, Rusewicz, Dyl, Mordasewicz o końcu OFE >>>

Opłata przekształceniowa

 

Jeśli chodzi o opłatę przekształceniową, rząd chce wprowadzić ryczałt w wysokości 15% zamiast obecnych 18% podatku.

„Powszechne towarzystwa emerytalne zostaną przekształcone w towarzystwa funduszy inwestycyjnych, rachunek uczestnika OFE – w indywidualne konta emerytalne” – poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Uczestnicy sami dokonają wyboru:

Opcja 1, przekazanie wszystkich środków z OFE na prywatne IKE,

Opcja 2: przeniesienie wszystkich środków z OFE do ZUS na konto emerytalne w I filarze – na podstawie złożonej deklaracji” – czytamy w prezentacji.

Obecnie OFE to: 162 mld zł aktywów, w tym 126,9 mld zł aktywów zainwestowane w akcjach na GPW, 10,8 mld zł w akcjach na rynkach zagranicznych. OFE ma 15,8 mln uczestników, podano też w prezentacji.

OFE mają być przekształcone w IKE w styczniu 2020 roku

Rząd zakłada, że parlament zajmie się projektem ustawy o przekształceniu OFE w IKE jesienią tak, by ustawa weszła w życie w styczniu 2020 r., poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

„Zakładamy, że w maju skierujemy do konsultacji społecznych, czerwiec-lipiec to prace w rządzie i skierowanie projektu do parlamentu; jesienią – prace w parlamencie tak, by w styczniu nastąpiło przekształcenie OFE w IKE” – powiedział Kwieciński podczas konferencji prasowej.

Limit inwestycji IKE w akcje będzie maleć o 2,5 pkt proc. rocznie

Rząd chce, by limit inwestycji w akcje dla indywidualnych kont emerytalnych (IKE), które powstaną z przekształcenia otwartych funduszy emerytalnych (OFE) był obniżany o 2,5 pkt proc. rocznie, poinformował Jerzy Kwieciński.

„Z naszych wyliczeń wynika, że ok. 80% zgromadzonych środków w OFE to inwestycje w akcje. W projekcie ustawy zaproponujemy, żeby ten limit zmniejszać o 2,5 pkt proc. rocznie, aby ten system był jak najbardziej stabilny” – powiedział Kwieciński w rozmowie z ISBnews.

Od 1 stycznia 2018 roku nie obowiązuje limit zaangażowania OFE w instrumenty udziałowe. Z kolei od lutego 2014 roku obowiązuje zakaz lokowania aktywów OFE w instrumenty skarbowe.

Dla posiadaczy obecnych IKE powstaną subkonta dla środków z OFE

Dla posiadaczy obecnych indywidualnych kont emerytalnych zostaną utworzone subkonta w ramach ich IKE na środki przekazywane w procesie przekształcenia OFE w IKE, poinformował Jerzy Kwieciński.

„W projekcie ustawy zapisaliśmy, że dla osób, które już posiadają IKE, środki przekształcone z OFE zostaną umieszczone w subfunduszu w ramach tego IKE. A te osoby, które IKE nie posiadają, założą nowe IKE. W ten sposób chcemy upowszechnić system IKE” – powiedział Kwieciński w rozmowie z ISBnews.

 

Źródło: ISBnews