100 inicjatyw w konkursie „To dla mnie ważne”

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

aviva.02.400x279Trzy edycje i 27 zrealizowanych przedsięwzięć, z których korzysta niemal 8 tysięcy dzieci. Tak w liczbach prezentują się dotychczasowe edycje inicjatywy Fundacji Aviva "To dla mnie ważne". Właśnie ruszyła czwarta odsłona projektu. Po kilku pierwszych dniach do konkursu zgłoszono 96 pomysłów z całego kraju, a internauci oddali ponad 22 tysiące głosów na te, które oceniają jako najbardziej potrzebne lokalnym społecznościom. Akcję wspierają m.in. Małgorzata Kożuchowska i Jasiek Mela. Patronat Honorowy nad projektem ponownie objął Rzecznik Praw Dziecka.

5 kwietnia 2016 roku ruszyła kolejna edycja cyklicznego konkursu „To dla mnie ważne” na rzecz inicjatyw społecznych. W puli grantowej jest aż 225 000 zł, które pomogą dzieciom z całego kraju. W poprzednich odsłonach do programu zgłoszonych zostało łącznie 1 330 pomysłów, na które oddano niemal 3 miliony głosów. A jak będzie w tym roku? Dowiemy się 19 maja.

W ciągu pierwszych dni akcji zgłoszonych zostało niemal 100 inicjatyw. Dotychczas najwięcej projektów wpłynęło z województwa mazowieckiego i śląskiego, odpowiednio 13 i 11. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem także w województwach dolnośląskim i pomorskim. Do końca jego trwania pozostało jeszcze 5 tygodni. W tym czasie internauci zdecydują, które z pomysłów będą miały szansę na realizację.

– Czwarta odsłona „To dla mnie ważne” kontynuuje ideę poprzednich edycji, które odniosły duży sukces i zostały docenione zarówno przez wnioskujących, jak i głosujących. Potwierdzają one, że konkurs odpowiada na prawdziwe potrzeby społeczne. Wiemy od laureatów, że sfinansowane przez Fundację Aviva inwestycje, to znacząca pomoc w codziennym działaniu na rzecz dzieci, jak i motywacja do kolejnych wyzwań  – mówi Monika Kulińska, Prezes Fundacji Aviva. – Beneficjenci oceniają udział w akcji jako doświadczenie cennych więzi sąsiedzkich, integracji i zaangażowania lokalnych społeczności na rzecz wspólnego celu, który w przyszłości będzie służył młodszym mieszkańcom.

Dotychczas największą popularnością cieszą się projekty skierowane do dzieci i rodziców.  Stanowią one 72% wszystkich wniosków. Co ciekawe, w tej edycji jeszcze nikt nie zaproponował działania zaadresowanego wyłącznie dla rodziców.

Na co przeznaczyłbyś 225 000 zł?

To, co wyróżnia „To dla mnie ważne” od innych projektów CSR (ang. corporate social responsibility), to połączenie głosowania z crowdfundingiem, który stanowi pomoc zarówno finansową, jak i promocyjną. Każda dotacja (minimum 5 zł) przekazana online na wybraną inicjatywę będzie jednocześnie dodatkowym głosem oddanym na nią. Z dotychczasowych zgłoszeń 23% zdecydowało się na taką formę wsparcia i zebrały już ponad 15 000 zł. Najczęściej dotowana kwota to 5 zł. Jak widać, nawet drobne kwoty wpłacane przez wiele osób przynoszą realną pomoc.

Pierwsza część konkursu „To dla mnie ważne” potrwa do 19 maja 2016 roku. W tym czasie na stronie www.todlamniewazne.pl można zgłaszać projekty dedykowane rodzinom wychowującym dzieci w wieku do 13. roku życia i uczestniczyć w głosowaniu internetowym. Czas ma w tym wypadku znaczenie, im szybciej prześlemy zgłoszenie, tym internauci będą mieli więcej czasu by na niego zagłosować.

Patronat Honorowy nad konkursem objął Rzecznik Praw Dziecka. Inicjatywę wspiera także aktorka Małgorzata Kożuchowska, która ponownie angażuje się w prace jury.

– Zachęcam z całego serca rodziców i opiekunów, by śmiało zgłaszali inicjatywy służące rozwojowi dzieci. Czekamy też na pomysły, które pomogą właśnie dorosłym spełniać się w roli rodziców i wychowawców. Zrobimy, co w naszej mocy, aby uważnie wybrać najciekawsze, najbardziej pomysłowe i jednocześnie adresowane do jak największej i najbardziej potrzebującej naszego wsparcia grupy dzieci i rodziców – mówi Małgorzata Kożuchowska.

Marzenia w zasięgu kliknięcia

Już niemal 8 tysięcy dzieci korzysta z projektów zrealizowanych dzięki konkursowi „To dla mnie ważne”. Do dzisiaj powstało m.in. 11 placów zabaw, 7 świetlic, 2 przedszkola, boisko, miasteczko ruchu drogowego czy sala fizjoterapeutyczna. Prowadzone są zajęcia rekreacyjne, zakupione zostały instrumenty muzyczne, sprzęt komputerowy, urządzenia umożliwiające przeprowadzenie hydroterapii, zestawy do szermierki oraz organizacja zajęć sportowych czy tablica multimedialna.

Jury konkursu tworzą osoby, które są autorytetami w sprawach ważnych dla rodziców i dzieci. Fundacja Aviva zaprosiła: Małgorzatę Kożuchowską, aktorkę teatralną, filmową i telewizyjną, która aktywnie działa na rzecz potrzebujących oraz była wielokrotnie nagradzana za realizowaną działalność charytatywną; dr Aleksandrę Piotrowską, psychologa dziecięcego; Igę Młynarczyk, blogerkę parentingową angażującą się w akcje społeczne na rzecz dzieci; prof. Janusza Książyka, Kierownika Kliniki Pediatrii, Żywienia i Chorób Metabolicznych w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie; Pawła Wolińskiego, Prezesa Fundacji Mamy i Taty; Jacka Olszewskiego, Członka Zarządu Fundacji Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej oraz Jaśka Melę, założyciela Fundacji Poza Horyzonty. W jury pracują też Monika Kulińska i Agnieszka Wieczorek-Nowak z zarządu Fundacji Aviva.

Źródło: Aviva