1 mld euro pożyczki od Chin dla Węgier
Pożyczkodawcami są trzy chińskie państwowe banki: Chiński Bank Rozwoju, Chiński Bank Eksportowo-Importowy oraz węgierski oddział Banku Chin. Pieniądze zostały przesłane do Węgier 19 kwietnia i pożyczka musi być spłacona w ciągu trzech lat.
Nieznana jest wysokość oprocentowania. W styczniu rząd wyemitował obligacje wartości 1 mld euro oprocentowane na 4%, ale dzięki obniżce stóp przez EBC warunki kredytowe nieznacznie się poprawiły.
Pożyczka – tajne przez poufne
Władze w Budapeszcie nie poinformowały o chińskiej pożyczce. Dziennikarze portalu Portfolio.hu wykryli ją analizując statystyki Państwowego Centrum Zarządzania Długiem. Na pytanie dziennikarzy Centrum potwierdziło informacje, nie podając szczegółów poza tym, że pieniądze będą wykorzystane na inwestycje w infrastrukturze oraz energetyce, a zadłużenie walutowe państwa nie przekroczy celu wyznaczonego przez rząd, czyli 30% całego długu publicznego.
Przed kilku laty rząd węgierski zaciągnął w chińskim banku Eximbank kredyt na budowę linii kolejowej Budapeszt-Belgrad w wysokości 917 mln dol.
Rosnące potrzeby pożyczkowe Węgier
Sytuacja węgierskiego budżetu jest trudna, tym bardziej że w ubiegłym miesiącu odkupił za 2,5 mld euro 80% akcji portu lotniczego w Budapeszcie. 1/3 tej sumy sfinansował budżet, 1/3 sfinansowała sprzedaż majątku państwowego, a 1/3 kredyt z Eximbanku.
Rząd pilnie potrzebuje pieniędzy. Dług publiczny wynosi 73,5% PKB, a deficyt po pierwszym kwartale b.r. 6,0%. Według planów tegoroczny deficyt ma wynieść 4,5%, lecz wielu ekonomistów sądzi, że będzie wyższy. Budapeszt wciąż czeka na miliardy euro z funduszy UE. W lipcu rząd ogłosił podwyżkę podatków o 400 mld forintów.
Pożyczki z chińskich banków świadczą o pogłębianiu się współpracy chińsko-węgierskiej. Chińskie firmy, takie jak producent samochodów elektrycznych BYD lub gigant technologiczny Huawei, zainwestowały według ministra spraw zagranicznych Pétera Szijjártó łącznie około 16 mld euro.
W maju Szijjártó ogłosił szereg wspólnych projektów infrastrukturalnych z Chinami, obejmujących szybką kolej do lotniska w Budapeszcie, linię kolejową do przewozu towarów wokół stolicy Węgier, rurociągi naftowe między Węgrami a Serbią oraz współpracę w dziedzinie energetyki jądrowej.
Zaraz po objęciu przez Węgry rotacyjnej prezydencji Rady Europejskiej, premier Victor Orbán odwiedził stolicę Chin.