Zwycięstwo partii Erdogana wspiera tureckie aktywa
Początek tygodnia był wyjątkowo udany dla tureckich aktywów, które wyraźnie zyskiwały po wynikach niedzielnych wyborów parlamentarnych w tym kraju. Rynki finansowe lubią stabilność polityczną, a tak zostało odebrane zwycięstwo partii AKP, która według wstępnych wyników zdobyła 49,4% głosów, tym samym odzyskując utraconą w trakcie czerwcowych wyborów większość absolutną. Wtedy wynik na poziomie 40,9% skutkował dla partii Erdogana pierwszą od 13 lat utratą dotychczasowej władzy, co oznaczało albo konieczność uformowania koalicji – ta próba zakończyła się niepowodzeniem – albo przeprowadzenie kolejnych wyborów, które odbyły się 1 listopada br.
Zwycięstwo AKP w niedzielnych wyborach nie jest wielką niespodzianką, biorąc pod uwagę ostatnie 13 lat rządów, jednak po utracie władzy absolutnej w czerwcowych wyborach część inwestorów nie spodziewała się osiągnięcia tak wysokiego wyniku przez partię Erdogana. Był to czynnik negatywnie odbijający się na wycenie tureckich aktywów w ostatnich miesiącach, który dodatkowo został spotęgowany przez nasilenie się wojny w Syrii oraz powrotu konfliktu militarnego z Kurdami. Niedzielne zwycięstwo AKP dla wielu inwestorów oznacza powrót, bardzo ważnej z perspektywy rynku, stabilności politycznej. Po czerwcowych wynikach wyborów parlamentarnych jest to również małe zaskoczenie, pozytywnie wpływające na sentyment inwestorów do tureckiego rynku.
Nie dziwi więc, że początek tego tygodnia jest okresem niezwykle udanym zarówno dla liry tureckiej, która w stosunku do dolara amerykańskiego zyskiwała w poniedziałek około 4%, jak i również dla spółek notowanych na tureckiej giełdzie, na której główny indeks BIST 100 zakończył poniedziałkową sesję wzrostami przekraczającymi 5%. Powrót stabilności na turecki rynek jest również widoczny w rentowności rządowych obligacji, która w poniedziałek spadła do poziomu 9,18%, podczas gdy na początku października wynosiła blisko 10,8%.
Wtorkowa sesja upłynęła pod znakiem korekty gwałtownych wzrostów z początku tygodnia, jednak w niedalekim terminie można spodziewać się ich kontynuacji, zarówno w postaci umocnienia się liry tureckiej, jak i rosnącej wyceny spółek notowanych na giełdzie w Stambule. Zwycięstwo utrzymującej się od 2002 roku u władzy partii Erdogana oznacza stabilność polityczną, która dla rynków wschodzących, a do takich zaliczamy Turcję, jest jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na ich sytuację w średnim oraz długim terminie.
Robert Pietrzak
Autor jest analitykiem rynków finansowych HFT Brokers