Zwycięstwo Dudy osłabia złotego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.01.250x323Wiadomość o zwycięstwie Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich, w istotny sposób wpłynęła na sytuację panującą na rynku walutowym, przyczyniając się do lekkiego osłabienia polskiej waluty. W efekcie, od poniedziałku kurs EUR/PLN wzrósł o 0.7%, sięgając poziomu 4.1287.

Zdaniem ekonomistów, mimo niepewności towarzyszącej zmianie na stanowisku prezydenta, wiele wskazuje na to, że przecena złotego będzie krótkotrwała, a najbliższe tygodnie powinny upłynąć pod znakiem korekty. Czynnikiem sprzyjającym deprecjacji wspólnej waluty pozostanie także skrajnie ekspansywna polityka monetarna EBC, który w ubiegłym tygodniu zapowiedział zwiększenie skali skupu obligacji państw strefy euro.

Rano uwagę inwestorów znad Wisły przyciągnęły informacje na temat stopy bezrobocia w Polsce. W ciągu dnia zza Oceanu napłyną natomiast wiadomości o dynamice zamówień na dobra trwałego użytku (prognoza -0.4% m/m) w Stanach Zjednoczonych. Popołudniu zostanie także opublikowany indeks zaufania konsumentów Conference Board (prognoza 95 pkt) oraz wskaźnik S&P/Case-Shiller obrazujący zmianę cen nieruchomości w 20 amerykańskich metropoliach (prognoza 4.6% r/r).

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska