ZPP planuje stworzenie banku dla samorządów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.01.250x167Związek Powiatow Polskich wyszedł z bardzo odważną i popieraną przez samorządy inicjatywą - chodzi o utworzenie banku komunalnego, którego właścicielami będą samorządy. Aktualnie trwa proces przygotowania dokumentów i formalnych podwalin, które mają doprowadzić do uruchomienia bankowej jednostki.

Banki takie działają już w krajach Skandynawii i Niemczech. W Norwegii kapitał takiego banku złożony jest w 80 proc. z finansów Skarbu Państwa, w 20 proc. z kapitału samorządowego. Ma bardzo preferencyjne warunki dla jst.

Przejawia się to w szcczególności w zakresie udzielania kredytów i pożyczek. Są one o około 50 proc. tańsze niż w bankach komercyjnych, spłata może trwać nawet 20 lat. Szacuje się, że powołanie i działalność takie banku komunalnego pomoże uratować budżety i inwestycje samorządów w czasie kryzysu.

Jeśli każda z około 3 tys. jednostek samorządu terytorialnego (tyle około jest w Polsce) wpłaciłaby między 100 a 200 tys. zł, a drugie tyle wpłacą instytucje samorządowe, bezpieczny kapitał banku jest możliwy do stworzenia.

Aktualnie pomysł stworzenia komunalnego banku nie trafił jeszcze ani do Ministerstwa Finansów, ani do Komisji Nadzoru Finansowego, która zapowiedziała, że jeśli taki wniosek otrzyma, rozpatrzy go według standardowej procedury.

Źródło: www.ekonomia24.pl