Znaczące spadki na europejskich parkietach

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów, początek tygodnia został zdominowany przez informacje napływające z Grecji. "Nowy rząd nie może poprosić o przedłużenie błędów" - powiedział premier Aleksis Tsipras w czasie pierwszego oficjalnego przemówienia wygłoszonego przed greckim parlamentem, podkreślając, że program pomocy finansowej udzielony przez kraje Eurolandu okazał się nieskuteczny.

Słowa szefa Syrizy zostały jednoznacznie zinterpretowane przez większość inwestorów – w efekcie w poniedziałek obserwowaliśmy znaczące spadki na giełdzie w Atenach, gdzie główny indeks Athex Composite stracił 4.75%. W ślad za nim podążyły także pozostałe europejskie indeksy, w tym niemiecki DAX, który podczas wczorajszej sesji spadł z poziomu 10 758.90  pkt do 10 627.00 pkt.

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od publikacji danych obrazujących aktualną sytuację ekonomiczną na Dalekim Wschodzie. W Europie uwagę inwestorów przyciągnęły natomiast informacje o dynamice produkcji przemysłowej we Francji (1.5% m/m) oraz Wielkiej Brytanii (-0.2% m/m).

dr Maciej Jędrzejak,
Dyrektor Zarządzający,
Saxo Bank Polska