Zmiany w sposobie podziału subwencji oświatowej dla samorządów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

men.150xTrwają prace, których efekty mają przynieć rozwiązania sprzyjające szkołom mającym swe siedziby na terenach wiejskich. Likwidacja szkół i trwający od kilku lat niż demograficzny wymuszają na Ministerstwie Edukacji Narodowej podjęcie działań, mających na celu zmiany w polityce oświatowej.

Obecnie trwają prace nad zmianą algorytmu, za pomocą którego nalicza się kwoty subwencji oświatowej dla poszczególnych samorządów. Istniejąca obecnie waga P1 (jedna z wag algorytmu) wskazuje wyższe jednostkowe koszty edukacji dla uczniów, którzy uczą się w szkołach wiejskich oraz w miastach poniżej 5 tys. mieszkańców.

Według najnowszych koncepcji administracyjna waga P1 ma zmienić się na funkcjonalną, co oznacza, że ma uwzględniać gęstość zaludnienia oraz inne charakterystyki gmin (o ile takie występują), które mają wpływ na jakość szkolnictwa, np. wielkość liczebna klas.

Naliczanie subwencji oświatowej mierzona jest aktualnie ilością wychowanków i uczniów. Tak też będzie w projekcie zmian. Chodzi o to, aby nie wiązać wysokości subwencji na szkolnictwo z liczbą etatów nauczycielskich, co mogłoby doprowadzić do gwałtownego zwiększenia etatów, a tym samym kłopotów budżetowych.

źródło: www.samorzad.pap.pl