Zmiany w prawie uruchomią lawinę postępowań karnych przeciw firmom?

Zmiany w prawie uruchomią lawinę postępowań karnych przeciw firmom?
Fot. stock.adobe.com/markus dehlzeit
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Spółka będzie odpowiadała za prezesa, jak rodzice za małoletnie dziecko. Przy obowiązujących przepisach trzeba było najpierw skazania prezesa spółki czy też jej reprezentanta za przestępstwo, żeby było można pociągnąć spółkę do odpowiedzialności. Teraz, aby spółka ponosiła odpowiedzialność ma wystarczyć zaistnienie przesłanki o popełnieniu przestępstwa przez jej reprezentanta.

#Spółka będzie odpowiadała za prezesa, jak rodzice za małoletnie dziecko #prawo

Postępowanie przeciw spółce może być bardzo dolegliwe. Nie tylko ze względu na ostateczny wymiar kary, ale także ze względu na środki, jakie będą mogły być użyte. W pewnym zakresie prawo będzie mogło działać wstecz.

– Spółka będzie odpowiadała za prezesa, jak rodzice za małoletnie dziecko, to obrazowe stwierdzenie, ale właśnie taki model odpowiedzialności za działania członków zarządu wprowadza przygotowywana ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych – mówi dr Katarzyna Witkowska-Moździerz, adwokat z Crido Legal J. Ziółek i Wspólnicy sp. komandytowa. – Projekt zakłada całkowitą zmianę modelu i odwrócenie tego, co mieliśmy dotychczas.

Źródło: MarketNews24