Zmiany w Polskim Ładzie: do kiedy trzeba zapłacić podatek dochodowy i złożyć PIT?

Zmiany w Polskim Ładzie: do kiedy trzeba zapłacić podatek dochodowy i złożyć PIT?
Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt. Źródło: inFakt
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przepisy Polskiego Ładu, które zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, wprowadzają szereg zmian dla podatników. Jedną z nich jest ujednolicenie terminów rozliczania się z podatku dochodowego i składek ZUS, przypomina Piotr Juszczyk.

Wedle przepisów Polskiego Ładu, podatnicy rozliczający się na skali podatkowej, podatku liniowym i ryczałcie będą wpłacać zaliczki na podatek dochodowy w tych samych terminach, czyli 20. dnia miesiąca po zamkniętym miesiącu lub kwartale, jeśli rozliczają się kwartalnie.

Wszyscy podatnicy złożą (…) w tym samym terminie rozliczenie roczne – do końca kwietnia

Od tego roku ryczałtowcy będą też odprowadzali zaliczki na podatek dochodowy za grudzień (lub za czwarty kwartał) do 20 stycznia.

Czytaj także: Jak zmienić formę opodatkowania z ryczałtu na skalę podatkową w połowie roku 2022?

Jeden termin składania rocznej deklaracji PIT

Wszyscy podatnicy złożą także w tym samym terminie rozliczenie roczne – do końca kwietnia. W 2023 roku ostatni dzień kwietnia będzie wolny od pracy, więc termin składania deklaracji PIT upłynie dopiero 2 maja.

Podatnicy rozliczający się na skali podatkowej, podatku liniowym i ryczałcie będą wpłacać zaliczki na podatek dochodowy w tych samych terminach

Wydłużenie terminu składania rozliczenia rocznego do końca kwietnia będzie szczególnie wygodne dla ryczałtowców. Mogą rozliczyć grudzień w styczniu lub lutym i otrzymają więcej czasu na spokojne zamknięcie rozliczenia rocznego oraz uregulowanie należności z jego tytułu.

Czytaj także: Forma opodatkowania a składka zdrowotna od 1 lipca: które najbardziej opłacalne dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Nowe terminy dla rozliczeń ZUS

Polski Ład zrównał też terminy wpłat składek do ZUS. Składki będą rozliczane rocznie do 20 maja, przez złożenie deklaracji ZUS DRA za kwiecień.

Wszystkie ważne rozliczenia będą więc zamykane na przełomie kwietnia i maja.

Piotr Juszczyk,

Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Źródło: aleBank.pl