Zmiany w OFE w ciągu roku – dwóch lat?
– Chcemy niejako sprywatyzować OFE – tę część z akcjami chcemy przekazać na IKE, natomiast tę, która jest w obligacjach korporacyjnych, w gotówce czy akcjach zagranicznych firm – ona też będzie należała do ludzi, ale należy to przesunąć do Funduszu Rezerwy Demograficznej, zarządzanej również przez PFR. A więc urynkowienie – chcemy, żeby to się zadziało w ciągu roku, dwóch lat – powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.
Jak zostaną podzielone środki z OFE?
Pod koniec 2016 r. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zarekomendował przyjęcie Informacji Rady Ministrów dla Sejmu o skutkach obowiązywania ustaw dotyczących funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych wraz z propozycjami zmian. Zgodnie z rekomendacjami dokumentu, 25 proc. środków zgromadzonych w OFE ma zostać przekazanych do Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD), a 75 proc. aktywów na indywidualne konta emerytalne w ramach III filaru.
Zmniejszenie luki podatkowej
Luka podatkowa zostanie zmniejszona o ok. 20 mld zł, czyli ok. 1 proc. PKB w tym roku i o kolejne 0,5 proc. PKB w 2018 r., zapowiedział również wicepremier Mateusz Morawiecki.
W połowie roku wicepremier zapowiadał, że uszczelnianie systemu podatkowego powinno przynieść 20 mld zł dodatkowych dochodów budżetowych już w tym roku.
Utrzymanie wzrostu PKB
– W ciągu kolejnych dwóch lat liczymy na utrzymanie stabilnego wzrostu gospodarczego w tempie 4 – 4,5 proc. – powiedział także Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.
Według niego, cele na kolejne dwa lata to stworzenie jak najlepszych warunków do rozwoju firm oraz zmniejszanie luki podatkowej.
Według opublikowanych we wtorek wstępnych danych (szybkiego szacunku) przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), PKB (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 4,7 proc. rdr w III kw. 2017 r. wobec 4 proc. wzrostu rdr (po rewizji – poprzednio 3,9 proc.) w poprzednim kwartale.
Ekonomiści bankowi uważają, że w całym 2017 r. są szanse na osiągnięcie ok. 4,3 proc.
W projekcie przyszłorocznego budżetu zapisano, że wzrost PKB wyniesie 3,6 proc. w 2017 r., 3,8 proc. w 2018 r., po 3,8 proc. rocznie w latach 2019 – 2020 oraz 3,6 proc. w 2021 r.
Wzrost inwestycji
– Jeśli w III kw. kwartale inwestycje urosną o 5 proc., a w IV kw. – powyżej 7 proc., to już będzie bardzo pozytywny trend. Wolę taki, niż gwałtowny wzrost – inwestycje mądre i tak chcemy angażować środki unijne – powiedział również Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.
W końcu października wicepremier szacował, że wzrost inwestycji mógł przekroczyć 5 proc. rdr w III kw. tego roku. Wcześniej Morawiecki mówił, że liczy na wzrost inwestycji w IV kw. tego roku o ponad 6 – 7 proc.
W II kw. 2017 r. nakłady brutto na środki trwale odnotowały wzrost po raz pierwszy od IV kw. 2015 r. – o 0,8 proc. rdr.
Źródło: ISBnews