Zmiany w emeryturach powinny służyć pracownikom i gospodarce
Propozycje PO dotyczące systemu emerytalnego są korzystne dla pracowników i gospodarki. Istotą projektu ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych jest nadanie prywatnego charakteru środkom zgromadzonym w OFE z zastrzeżeniem, że ich przeznaczenie – ubezpieczenie emerytalne, nie ulega zmianie.
Uchwalenie takiej regulacji miałoby pozytywne konsekwencje: politycy nie mogliby dysponować środkami zgromadzonymi w OFE i zwiększyłoby się zainteresowanie przekazywaniem części składki emerytalnej do OFE. W rezultacie ograniczona zostałaby możliwość zadłużania państwa w celu zwiększania bieżącej konsumpcji kosztem wzrostu obciążeń przyszłych pokoleń. Ale właśnie z tego względu możliwość przegłosowania tej propozycji jest znikoma.
PO proponuje też przywrócenie limitu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Obecnie przestaje się płacić składki, kiedy wynagrodzenie pracownika w danym roku przekroczy 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a od przyszłego roku składki mają być płacone od całego wynagrodzenia.
Objęcie obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego bardzo wysokich dochodów stanowi nadmierne, czyli nieuzasadnione potrzebami tego ubezpieczenia, ograniczenie wolności obywateli do dysponowania wynagrodzeniem za pracę, a dodatkowo prowadzi do zwiększenia zróżnicowania wysokości emerytur i w rezultacie napięć społecznych.
Przywrócenie limitu składek przyczyniłoby się do zmniejszenia wpływów w krótkim okresie, ale w długim zmniejszy deficyt funduszu emerytalnego biorący się stąd, że osoby o wysokich dochodach zazwyczaj bardziej dbają o zdrowie, więc żyją i pobierają emerytury znacznie dłużej od średniej, a do tego małżonkom osób pobierających wysokie emerytury przysługuje renta, zazwyczaj wyższa, niż ich własna emerytura.
Jeremi Mordasewicz
Konfederacja Lewiatan