Złoto coraz droższe

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Początek tygodnia na rynku surowców upłynął pod znakiem znaczącego umocnienia wartości złota, którego cena wzrosła podczas poniedziałkowej sesji do najwyższego poziomu od trzech miesięcy, wynoszącego 1218.60 USD za uncję.

Zdaniem ekonomistów, powodem wyraźnej aprecjacji złotego kruszcu są słabsze od prognozowanych dane napływające ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w I kwartale 2015 roku PKB wzrosło zaledwie o 0.2% k/k, natomiast dynamika sprzedaży detalicznej spadła do 0.0% m/m. Wiele wskazuje na to, że perspektywa trwałego spowolnienia amerykańskiej gospodarki będzie w dalszym ciągu wspierała notowania tego surowca.

Rano zostały opublikowane dane obrazujące dynamikę inflacji CPI oraz inflacji PPI w Wielkiej Brytanii. W ciągu dnia uwagę inwestorów z Europy przyciągną także wiadomości o bilansie handlu zagranicznego (prognoza 23 mld euro) oraz inflacji HIPC (prognoza 0.6% m/m i 0.0% r/r) w strefie euro. Popołudniu poznamy natomiast informacje na temat aktualnej sytuacji na polskim rynku pracy.

dr Maciej Jędrzejak,
Dyrektor Zarządzający,
Saxo Bank Polska