Opłacanie faktur i rachunków bezpośrednio z bankowości elektronicznej. ZBP: usługa Qlips będzie wdrażana przez kolejne banki

Opłacanie faktur i rachunków bezpośrednio z bankowości elektronicznej. ZBP: usługa Qlips będzie wdrażana przez kolejne banki
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Założenia dotyczące usługi Qlips, umożliwiającej opłacanie faktur i rachunków bezpośrednio z bankowości elektronicznej, zostały opracowane w ramach ZBP przez banki i KIR jako rozwiązanie sektorowe. Produkt jest stale rozwijany i dostosowywany do potrzeb banków i klientów, informuje Związek Banków Polskich.

#ZBP: porozumienie dotyczące uruchomienia usługi #Qlips podpisało kilkanaście banków, potwierdzając intencję szerokiego udostępnienia tego rozwiązania swoim klientom

Porozumienie dotyczące uruchomienia usługi Qlips podpisało kilkanaście banków, potwierdzając intencję szerokiego udostępnienia tego rozwiązania swoim klientom. Harmonogram wdrożenia Qlips ustalany jest indywidualnie przez banki, informuje ZBP.

Czytaj także: Raport Specjalny: QLIPS – nie trać czasu na płatności!

KIR, odpowiadając za serwis technologiczny, utrzymuje produkcyjną dostępność systemu i prowadzi prace z dostawcami usług masowych, którzy już rozpoczęli proces integracji. Kolejni uczestnicy systemu planują uruchomienie usługi w najbliższych miesiącach.

Jak działa usługa Qlips?

Qlips to usługa, która pozwala klientom banku – zarówno osobom indywidualnym jak i firmom – wygodnie opłacać faktury za usługi masowe, np. za telefon, prąd lub gaz itp. Jest dostępna bezpośrednio z serwisu transakcyjnego banku, poprzez strony www oraz aplikacje mobilne. Działa w oparciu o system informatyczny utworzony i obsługiwany przez KIR (Invoobill 2.0). 

Qlips został uruchomiony w celu zwiększania wygody klientów i usprawnienia procesu dokonywania płatności za usługi masowe. Usługa stanowi odpowiedź sektora bankowego na rosnące zapotrzebowanie na innowacyjne usługi cyfrowe zarówno ze strony odbiorców jak i dostawców usług (wierzycieli). Rozwiązanie umożliwia opłacanie faktur i rachunków za pomocą jednego kliknięcia. Nie wymaga wprowadzenia kodów czy haseł. W  bankowości elektronicznej w ramach Qlips znajdziemy wypełnione już pole przelewu, które wystarczy zaakceptować. Zebranie rachunków w Qlips pozwala rozliczyć je w jednym miejscu, bez konieczności logowania się do stron poszczególnych dostawców usług i korzystania z wielu loginów i haseł.

Najwyższe standardy bezpieczeństwa

Qlips działa w oparciu o ustalony schemat, dzięki któremu usługa  spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa. Pierwszym krokiem w jego realizacji jest przygotowanie przez dostawcę usług paczki z danymi o oczekiwanych płatnościach. Każda płatność ma przypisany UIP (Uniwersalny Identyfikator Płatnika), co pozwala na dokładną i szybką identyfikację każdej płatności. Paczki z płatnościami zostają zaszyfrowane odpowiednim algorytmem, a następnie przekazane do banku. Warto dodać, że usługa Qlips wykorzystuje  światowy standard EBPP – Electronic Bill Presentment and Payment, czyli elektronicznej prezentacji i płatności faktur.

Aby móc wygodnie opłacać rachunki poprzez Qlips, należy sprawdzić, czy usługa jest dostępna w banku, w którym posiadamy rachunek (obecnie usługę oferują: ING Bank Śląski, Bank Millennium oraz mBank). Jeżeli tak, wystarczy ją aktywować w naszej bankowości elektronicznej. Proces ten jest prosty i jednorazowy. Kiedy usługa jest aktywowana, należy wybrać z dostępnej listy tych dostawców z którymi chcielibyśmy rozliczać się poprzez Qlips. Użytkownicy usługi po kliknięciu w odpowiednią zakładkę w swoich systemach transakcyjnych zyskują dostęp do prostego podglądu przygotowywanych płatności. Do opłacenia rachunku wystarczy akceptacja wypełnionego pola przelewu. Warto wspomnieć, że KIR – dostawca technologiczny Qlips – nie pobiera żadnych prowizji w związku z rozliczaniem rachunków w ramach usługi. Ewentualne opłaty za przelewy są pobierane przez banki, a informacje o nich są uwzględnione w tabelach opłat i prowizji. 

Korzyści dla konsumenta

•             Dzięki Qlipsowi otrzymasz informację o płatności za fakturę w swojej bankowości elektronicznej i jednym kliknięciem możesz ją szybko opłacić.

•             Konsument decydujesz czy i kiedy wykonać przelew. Wystarczy, że w banku wyrazi zgodę na korzystanie z usługi Qlips i wybierze dostawców usług, z których korzysta.

•             W serwisie transakcyjnym banku konsumenta wyświetlane są nadchodzące płatności, które jednym kliknięciem można zaakceptować lub odrzucić.

Korzyści dla dostawcy usługi / wystawcy faktury

•             Dane niezbędne do zapłacenia faktury przesyłane są do bankowości elektronicznej klienta.

•             Dzięki Qlipsowi, dane takie jak wartość i tytuł zobowiązania oraz numer rachunku odbiorcy płatności zostaną automatycznie uzupełnione w elektronicznym poleceniu przelewu. Takie rozwiązanie pomoże uniknąć błędów i zoptymalizuje czas pracy i obsługi klienta.

•             Qlips przyczynia się do zmniejszenia kosztów poprzez eliminowanie papierowych faktur z obiegu.

 

Źródło: Związek Banków Polskich / ZBP, Krajowa Izba Rozliczeniowa / KIR