ZBP: rusza projekt szkoleniowy PolishCloud Academy
Polskie banki są światowymi liderami nowoczesnych rozwiązań technologicznych, zarówno jeśli chodzi o rozwiązania wewnętrzne, jak i te związane z obsługą klientów. Wdrożenie technologii chmurowej to dziś jedno z kluczowych wyzwań stojących przed sektorem finansowym. Szczególnie w dobie pandemii koronawirusa, obserwujemy, jak istotne staje się wykorzystanie nowoczesnych technologii w bankowości. Dzięki otwarciu się na najnowsze rozwiązania technologiczne polskie banki mają szansę nie tylko zwiększyć swoją konkurencyjność, ale też zoptymalizować wiele procesów i zmniejszyć wydatki na IT, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwa systemów elektronicznych.
Czytaj także: PolishCloud Academy ZBP: unikalny program edukacyjny dla bankowców >>>
– Rozwiązania chmurowe otwierają przed bankami szereg nowych możliwości. Technologie, które do tej pory były niedostępne lub których wdrożenie zabierało dużo czasu stały się bardziej przyjazne, ale też i po prostu tańsze. Dzięki temu inicjatywy biznesowe stają się prostsze w realizacji od strony technicznej, ale też zmieniła się rola działów IT, które stają się równoważnym partnerem dla biznesu nie tylko odpowiadając na zapotrzebowanie, ale też kreując nowe pomysły biznesowe od strony technologii – podsumował Adam Dzwonkowski, Microsoft, Przewodniczący PolishCloud Academy.
Na wdrożeniu technologii chmury w bankach skorzystają klienci
Temat rozwiązań chmurowych stawia przed przedstawicielami sektora bankowego wiele wyzwań i nowych możliwości. W ostatecznym rozrachunku, na wdrożeniu technologii chmury w bankach skorzystają ich klienci.
– Polski sektor bankowy już teraz wyróżnia się wyjątkową innowacją i tym samym dojrzałością technologiczną. Ogłoszenie inwestycji w Polsce przez globalnych dostawców usług chmurowych to kolejny krok, który przyśpieszy transformację cyfrową sektora finansowego. Pojawienie się w Polsce centrów przetwarzania danych oraz wykorzystanie zaawansowanej analityki oraz uczenia maszynowego umożliwi bankom znaczące ulepszenie dostarczanych przez nich usług swoim klientom, a także optymalizację operacji – mówi Łukasz Buczko z Google Poland.
Standard Polish Cloud
Istotnym krokiem ku przybliżeniu banków do wdrożenia rozwiązań chmurowych jest opublikowany niedawno standard Polish Cloud opracowany przez grupę roboczą przy ZBP.
– To kompleksowy przewodnik po procedurach, niezbędnej dokumentacji oraz poszczególnych etapach procesów wdrożeniowych cloud computingu w bankach. Zawiera on praktyczną analizę istniejących aktów prawnych związanych z zagadnieniem usługi chmurowej dla sektora finansowego. Proces przygotowania i wdrożenia nowych rozwiązań chmurowych nie jest łatwy bo dotyka nie tylko sfery technologii ale przede wszystkim wymaga zmiany filozofii działania całej organizacji także tej nie związanej ściśle z samym IT. Każda organizacja musi się do tego odpowiednio przygotować i właściwie wdrożyć w codziennym funkcjonowaniu, stąd pomysł na akademię – mówi Wojciech Pantkowski ze Związku Banków Polskich.
Priorytetem przy wdrażaniu rozwiązań chmury obliczeniowej powinna być edukacja
Pomysłodawcy projektu PolishCloud Academy wskazują, że obecnie priorytetem przy wdrażaniu rozwiązań chmury obliczeniowej powinna być edukacja. Zaczątkiem nowego podejścia sektora finansowego do rozwiązań chmurowych mają szansę stać się zarządy banków. Dlatego partnerzy inicjatywy łączą swoją wiedzę i doświadczenie z zakresu bankowości i nowych technologii z kompetencjami prawniczymi. Na tej podstawie zamierzają propagować wiedzę na temat rozwiązań chmurowych oraz podnosić kwalifikacje przedstawicieli instytucji finansowych w tym zakresie.
– Chcemy zwiększyć wiedzę na temat technologii chmury obliczeniowej oraz świadomość korzyści, jakie przyniesie bankom i ich klientom jej wykorzystanie. Wierzymy, że chmura i jej możliwości technologiczne to przyszłość polskiej bankowości – mówi Marcin Karczmarczyk, dyrektor zarządzający w Chmurze Krajowej.
Do tej pory wykorzystanie chmury w sektorze bankowym hamowała przede wszystkim kwestia wymogów bezpieczeństwa. Jest ona istotna zwłaszcza w przypadku podmiotów objętych nadzorem finansowym, tajemnicą zawodową lub przetwarzających dane szczególnej kategorii.
– Mamy świadomość, że cyberbezpieczeństwo jest jednym z kluczowych aspektów wdrożeń chmurowych w instytucjach finansowych. Dlatego będziemy edukować banki również w zakresie podejmowania niezbędnych kroków w celu zapewnienia dbałości o bezpieczeństwo danych klientów i kontrahentów oraz spełnienia wymogów regulacyjnych – podkreśla Piotr Kochański, partner zarządzający kancelarii Kochański & Partners.
Duży potencjał rozwoju technologii chmurowej
Sektor bankowy ma duży potencjał rozwoju technologii chmurowej. Musi się do tego odpowiednio przygotować. Kluczowe jest uzupełnienie i podnoszenie kwalifikacji przez pracowników banków wszystkich szczebli, tak aby zrozumieli funkcjonowanie nowych platform i w pełni wykorzystywali ich potencjał.
– Jak wynika z przeprowadzonych przez nas badań, polskie banki są dopiero na początku drogi do chmury, niemniej jednak poczyniły już pewne kroki ku wprowadzeniu rozwiązań chmurowych. Sektor rynkowy się zmienia, banki potrzebują wprowadzać nowe technologie, aby móc zapewnić swoim klientom produkty dopasowane do ich potrzeb, zwiększając tym samym przewagi konkurencyjne. Ważna jest również elastyczność i sprawne podejście do budowania nowych produktów, a także budowanie gospodarczych ekosystemów, we współpracy z podmiotami spoza sektora bankowego, które będą mogły wskazać nowe źródła przychodów. Rozwiązania chmurowe mogą to wszystko umożliwić. Dlatego, wychodząc naprzeciw chcielibyśmy wpierać banki w drodze do chmury, aby sprawnie i bezpiecznie przeszły przez procesy transformacyjne. Warto nadmienić, że pierwszym i istotnym krokiem jest zbudowanie wartościowych kompetencji na rynku. Wierzymy, że nasza wiedza i bogate doświadczenie naszych ekspertów okażą się pomocne i przyczynią się do sukcesu wielu organizacji – mówi Karol Mazurek, Managing Director, Accenture.
Biorąc pod uwagę, że organizacje zaangażowane w inicjatywę PolishCloud Academy to czołowi gracze w swoich sektorach, a opracowany wspólnie program szkoleniowy zapewnia kompleksowe i jednocześnie zróżnicowane, ze względu na kompetencje adresatów źródło informacji, sprawne przejście polskich banków do chmury jest coraz bliższe.
PolishCloud Academy to unikatowy i największy w Europie Środkowo- Wschodniej, bezpłatny program edukacyjny z zakresu rozwiązań chmurowych, dla przedstawicieli sektora bankowego. Szkolenia prowadzić będą wybitni eksperci i praktycy, dzięki czemu udział w nich zapewni zdobycie kompleksowej wiedzy i rozwinięcie kompetencji z zakresu cloud computing pracownikom wszystkich szczebli i działów bankowości – od Zarządów po HR.