ZBP: od 12 marca 7 rosyjskich banków zostanie wykluczonych z systemu SWIFT

ZBP: od 12 marca 7 rosyjskich banków zostanie wykluczonych z systemu SWIFT
Fot. stock.adobe com/Angelov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od 12 marca siedem rosyjskich banków zostanie wykluczonych z systemu SWIFT. Powyższe jest następstwem decyzji Komisji Europejskiej opublikowanej w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Lista instytucji, które zostaną odłączone z globalnego SWIFT: Bank Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank, Bank Rossiya, Sovcombank, VNESHECONOMBANK (VEB) i VTB BANK.

Czytaj także: Rosyjskie banki odcięte od SWIFT; Sbierbank i Gazprombank wyłączone z sankcji z powodu dostaw energii >>>

„Od dnia 12 marca 2022 r. zakazuje się świadczenia specjalistycznych usług w zakresie komunikatów finansowych, wykorzystywanych do wymiany danych finansowych, na rzecz osób prawnych, podmiotów lub organów wymienionych w załączniku VIII lub na rzecz jakichkolwiek osób prawnych, podmiotów lub organów mających siedzibę w Rosji, w których ponad 50% praw własności należy bezpośrednio lub pośrednio do podmiotu wymienionego w załączniku VIII” – napisano w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

10-dniowy okres przejściowy

Konieczność 10-dniowego okresu przejściowego na odłączenie siedmiu banków rosyjskich od systemu SWIFT wiąże się faktem odpowiedniego, technicznego przygotowania się unijnych instytucji finansowych pod kątem operacyjnym.

System SWIFT

System SWIFT to międzynarodowa sieć międzybankowa służąca do wymiany informacji o zagranicznych zleceniach przelewu. Jej centrum ulokowane jest w Brukseli i podlega unijnemu prawodawstwu. Za jej pośrednictwem wysyłany jest bankowy odpowiednik wiadomości e-mail. System oferuje możliwość wysłania wystandaryzowanej informacji dotyczącej transakcji między eksporterami i importerami. Celem jego istnienia jest skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie zlecenia oraz automatyzacja przelewów.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Źródło: Związek Banków Polskich / ZBP