ZBP o prezydenckim projekcie dotyczącym gotówki: powinny raczej zostać stworzone narzędzia ułatwiające płatności bezgotówkowe

ZBP o prezydenckim projekcie dotyczącym gotówki: powinny raczej zostać stworzone narzędzia ułatwiające płatności bezgotówkowe
logo zbp
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Związek Banków Polskich opiniując prezydencki projekt ustawy dotyczący akceptacji płatności gotówkowych, uważa, że powinny zostać raczej stworzone narzędzia ułatwiające płatności bezgotówkowe.

W czerwcu Prezydent RP, na wniosek Prezesa NBP złożył w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych, dotyczący obowiązku akceptowania gotówki przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w Polsce.

„Odnosząc się do propozycji wprowadzenia ustawowego obowiązku przyjmowania zapłaty znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP (gotówką), pragnę zauważyć, że zasadne jest wprowadzenie odpowiednich narządzi ułatwiających dokonywania płatności w formie bezgotówkowej” – uważa ZBP.

Powszechne akceptowanie płatności bezgotówkowych okazało się szczególnie pożądane w czasie rozwoju pandemii koronawirusa.

Czytaj także: FPP: obowiązek akceptacji gotówki zwiększy koszty transakcyjne dla państwa i konsumentów >>>

ZBP zwraca uwagę, że z uwagi na postępujący rozwój innowacji i wprowadzanie nowych narzędzi służących dokonywaniu szybkich i wygodnych płatności bezgotówkowych (płatności telefonem, blik) kierunek zmian legislacyjnych powinien zmierzać do wprowadzenia odpowiednich zmian, które będą zachęcać do płatności bezgotówkowych oraz sprzyjać upowszechnianiu infrastruktury płatniczej oraz sieci akceptantów bezgotówkowych instrumentów płatniczych w Polsce.

Czytaj także: Czy powinien być wprowadzony obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych?

Skupienie się na promocji płatności gotówkowych może spowodować niedoinwestowanie obszaru bezgotówkowego.

„To z kolei rodzi zagrożenie w postaci zarówno braku dalszego rozwoju istniejących rozwiązań bezgotówkowych, jak i braku środków na dywersyfikację rozwiązań z tego obszaru” – pisze ZBP.

Czytaj także: EBC z zadowoleniem przyjmuje postulat NBP o ustawowym obowiązku akceptacji gotówki >>>

„Zmiany przepisów w tym zakresie powinny dążyć do równouprawnienia obu form płatności, tak aby osoby zainteresowane mogły płacić za towary i usługi w jak najwygodniejszy dla siebie sposób. Możliwość wyboru danej formy płatności może zostać osiągnięta, jeśli przepisy prawa będą przewidywać obowiązek akceptowania zarówno płatności gotówkowej, jak i bezgotówkowej. Obecnie proponowane zapisy mogą zostać odczytane jako dyskryminacja obrotu bezgotówkowego” – dodaje.

Co zawiera projekt ustawy złożonej w Sejmie?

Według projektu złożonej w Sejmie ustawy akceptant (przyjmujący płatność) nie może uzależniać zawarcia z konsumentem umowy świadczenia usługi lub sprzedaży towaru od dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej oraz odmówić przyjęcia zapłaty od konsumenta znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP będącymi prawnym środkiem płatniczym na obszarze RP.

Czytaj także: Będzie ustawowy obowiązek akceptowania płatności gotówką?

Odbiorca płatności nie mógłby nakładać ani pobierać jakichkolwiek dodatkowych opłat z tytułu przyjmowania zapłaty znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP ani różnicować ceny w zależności od formy zapłaty. 

Źródło: PAP BIZNES