Zapowiedź wydarzeń tygodnia – Grecja i Ameryka na pierwszym planie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

gerda.broker.04.400x273Pod koniec kwietnia obawy związane z brakiem porozumienia w sprawie kontynuacji pomocy dla Grecji doprowadziły do załamania na giełdach europejskich i ta kwestia prawdopodobnie będzie spędzać sen z powiek inwestorów także w pierwszych dniach maja.

Już w poniedziałek jednak na rynek napłynie seria informacji o kondycji głównych światowych gospodarek. Opublikowane zostaną bowiem wskaźniki PMI w przemyśle. Poprawy nie należy się spodziewać po danych z Chin, gdzie wciąż dominują sygnały spowolnienia, równoważone działaniami banku centralnego, stymulującego wzrost. W podobnej sytuacji znajduje się gospodarka Francji, dla której wskaźnik PMI przebywa poniżej krytycznego poziomu 50 punktów i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie nastąpiła wyraźna poprawa. Zagadkę stanowić będzie zachowanie tego indeksu dla przemysłu niemieckiego. Do niedawna widać było ożywienie, ale kwiecień przyniósł spadek wskaźnika. Gdyby ta tendencja była kontynuowana także w maju, mogłoby to stanowić powód do zaniepokojenia. Nie powinniśmy mieć natomiast raczej obaw w przypadku polskiego przemysłu. Po imponującej serii wzrostów PMI także lekko wyhamował dynamikę, ale nawet gdyby było tak i tym razem, nie będzie to oznaczać niekorzystnego zwrotu sytuacji. W środę otrzymamy podobną porcję danych o wskaźnikach dotyczących usług. Dla Polski wskaźnik ten nie jest wyliczany. We wtorek poznamy wartość analogicznego indeksu dla usług w Stanach Zjednoczonych. Prawdopodobnie utrzyma się ona na podobnym poziomie jak miesiąc wcześniej.

W środę zakończy się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Oczywiście do zmian poziomu stóp procentowych nie dojdzie, możemy jednak usłyszeć opinie dotyczące inflacji i sytuacji na rynku walutowym, gdzie umocnienie złotego zaczyna budzić pewne obawy, związane z zahamowaniem tempa wzrostu eksportu. Tego samego dnia firma ADP poda dane o zmianie liczby miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych.

W czwartek przeprowadzone zostaną w Wielkiej Brytanii wybory do parlamentu. Premier David Cameron zapowiedział już wcześniej, że w przypadku wygranej jego partii, ogłosi on w 2016 r. referendum w sprawie pozostania w Unii Europejskiej. W czwartek opublikowane zostaną również dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle, a z USA napłyną kolejne dane dotyczące rynku pracy. Będzie to liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz planowana liczba zwolnień. Kluczowe znaczenie mieć jednak będą dane piątkowe, a więc stopa bezrobocia oraz liczba nowych miejsc pracy. Analitycy spodziewają się spadku stopy bezrobocia z 5,5 do 5,4 proc. i wzrostu liczby etatów w sektorach pozarolniczych o 223 tys. Lepsze informacje o zatrudnieniu mogą wzbudzić obawy przed podwyżką stóp procentowych przez Fed. Można się jej spodziewać we wrześniu, ale inwestorzy byliby zadowoleni, gdyby doszło do niej jak najpóźniej.

Rynki finansowe
Mimo sporego niepokoju związanego z kwestią kontynuacji pomocy dla Grecji, ostatnie dni kwietnia przyniosły wyraźne umocnienie się wspólnej waluty wobec dolara. To efekt słabszych danych dotyczących amerykańskiej gospodarki. Kurs euro rósł od początku ubiegłego tygodnia, docierając w środę w okolice 1,1 dolara. W czwartek wyraźnie przekroczył ten poziom, sięgając 1,11 dolara.

Zdecydowanie umacniał się też złoty, kontynuując tendencję rozpoczętą kilka tygodni temu. Dolar potaniał z poziomu niemal 4 zł, osiąganego w połowie marca do 3,6 zł., powracając do notowań z początku roku. Kurs euro także mocno się obniżył, zbliżając się w czwartek przed południem do 4 zł. Frank szwajcarski najsłabszy był w środę, gdy można go było kupić na rynku międzybankowym już za 3,8 zł. Czwartkowy poranek przyniósł lekką zwyżkę jego notowań, do 3,83 zł. Jednym z głównych powodów umocnienia złotego były pozytywne informacje dotyczące polskiej gospodarki oraz coraz lepsze prognozy jej rozwoju.

Problemy z Grecją przyniosły za to mocną przecenę na głównych giełdach europejskich. Indeksy w Paryżu i Frankfurcie w ciągu pierwszych trzech sesji minionego tygodnia straciły po ponad 3 proc., a większa część tego spadku miała miejsce w środę, gdy wyprzedaż akcji miała paniczny charakter.

Tym negatywnym nastrojom zdołał się oprzeć warszawski parkiet. Indeks największych spółek w pierwszych dniach tygodnia próbował nawet piąć się w górę, jednak zapędy te były hamowane przez niekorzystną sytuację w otoczeniu. Bilans trzech sesji wypadł jednak minimalnie na plusie, mimo że w środę WIG20 zniżkował już o ponad 1 proc.

Finanse osobiste

Prace domowe wycenione
Główny Urząd Statystyczny wyliczył, że wartość wykonywanych prac domowych przez kobiety wynosi ponad 2 100 zł miesięcznie, a przez mężczyznę około 1 200 zł. Wyceniono takie czynności, jak sprzątanie, pranie, gotowanie itp.

Obligacje skarbowe bez zmian
Ministerstwo Finansów nie zmieniło oprocentowania sprzedawanych w maju obligacji skarbowych. Odsetki od papierów 2-letnich wynoszą więc nadal 2 proc., oprocentowanie obligacji 3-letnich w pierwszym okresie to 2,1 proc., 4-letnich wynosi 2,3 proc., a 10-letnich 2,5 proc. Jak podaje portal obligacje.pl, średnie oprocentowanie obligacji korporacyjnych wynosi niecałe 6 proc.

Danuta Cabaj