Zamachy w Brukseli

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

przygorzewski.maciej.01.400x266Dzisiejsze ranek w mediach, również finansowych, zdominowany jest przez wydarzenia w Brukseli. Getin Bank oraz BPH pokazały straty za 2015 rok. Znamy potencjalne koszty Brexitu.

Dzisiaj rano na lotnisku Zavetnym w Belgii miały miejsce dwie eksplozje. Do wydarzenia doszło tuż przed 8:00 rano. Szczegóły wydarzenia nie są znane. Wzrosły alarmy antyterrorystyczne, a liczba rannych i zabitych nie jest jeszcze znana. Wydarzenia te są doskonałym dowodem na to jak strach działa na rynki. Kapitał bardzo szybko cofnął się do bezpieczniejszych schronień. Złoty stracił około grosza do euro. Jest to zadziwiająca relacja kiedy to w wyniku słabych danych w strefie euro kapitał ucieka właśnie tam. Niestety Polska wciąż jest rynkiem wschodzącym, w dodatku ostatnie zawirowania w Polsce nie podnoszą naszej wiarygodności. Drugim ważnym ruchem na rynku było przesunięcie akcentów z euro na dolara. Ruch ten miał zasięg pół centa, czyli porównywalny z 2 groszami na EUR/PLN.

Słabe informacje nadchodzą z sektora bankowego. Straty za 2015 rok pokazały Getin Bank oraz BPH. Pozycja obydwóch tych banków nie jest zagrożona. Głównym powodem strat były składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny w związku z upadkiem SKOK-ów oraz odpisów wartości firmy. Jaki wpływ na rynki walutowe mają te informacje? Jest to kolejny sygnał, że ustawa frankowa może być największym kryzysem dla sektora bankowego jaki widzieliśmy w ostatnich 25 latach. O ile te straty wynikają głównie ze zdarzeń jednorazowych, to dobicie banków kosztami przewalutowań może spowodować realne ryzyko utraty płynności. Warto również zwrócić uwagę, że banki zwiększają liczbę odpisów, by pogorszyć swoją sytuację i uniknąć dodatkowych danin.

Firma PricewaterhouseCoopers przygotowała pełną analizę kosztów Brexitu. Oszacowano ją na 100 mld funtów. Kwota ta z pewnością robi wrażenie, tym bardziej, że wiąże się również z utratą miliona miejsc pracy. Największe straty ma powodować brak umowy o wolnym handlu. Co ciekawe analitycy zakładają, że wynegocjowanie takiej umowy w korzystnym scenariuszu ma zająć aż 5 lat. Co ciekawe w perspektywie 15 lat gospodarka ma być w podobnym miejscu co przy zostaniu w Unii Europejskiej. O ile oczywiście można w obecnej sytuacji tworzyć racjonalne modele 15-letnie. W obawie przed tymi stratami funt od początku roku traci do pozostałych walut.

Warto zwrócić uwagę na następujące dane:

  • 10:30 – Wielka Brytania – inflacja konsumencka,
  • 11:00 – Niemcy – indeks instytutu ZEW,
  • 14:00 – Węgry – decyzja w sprawie stóp procentowych.

Maciej Przygórzewski
Główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

SzostyAkapitIKolejne