Założona przez banki platforma blockchain dla rynku surowców komgo ruszy jeszcze w tym roku
„W Polsce jest kilka ważnych spółek dla rynku surowców, liczymy na ich zainteresowanie naszą ofertą. Dlatego jeszcze przed oficjalnym przejściem do fazy produkcyjnej” – powiedziała Bassi w rozmowie z ISBnews w kuluarach Citi EMEA Media Summit w Londynie.
Obecnie projekt znajduje się na ostatnim etapie przed przejściem do fazy produkcyjnej, przeprowadzono już testy rozwiązań także z klientami.
„Blockchain to bardzo świeża technologia, niewiele jest z pełni działających platform, które są na niej oparte. Dlatego codziennie podejmujemy decyzje bez precedensu, nie możemy opierać się na historii podobnych rozwiązań. Tak więc nasz cel znajduje się stale w ruchu, ale jesteśmy zdecydowani dopilnować, by faza produkcyjna rozpoczęła się do końca tego roku” – powiedziała prezes podczas panelu na Citi EMEA Media Summit.
Podkreśliła, że banki, które są akcjonariuszami komGo dokładają starań, by połączyć swoje wewnętrzne systemy z powstającą platformą, co przyniesie wartość dodaną dla jej klientów.
Zoptymalizowanie procesu operacji na rynkach surowcowych
Celem komgo jest zoptymalizowanie procesu operacji na rynkach surowcowych. Pierwsze dwa produkty mają służyć do zestandaryzowania i uproszczenia procedury KYC („know your customer” – „poznaj swojego klienta”) oraz do wymiany dokumentów, bez ich przechowywania w centralnej bazie danych.
komgo ma siedzibę w Genewie. Jego akcjonariuszami są: ABN AMRO, BNP Paribas, Citi, Crédit Agricole Group, Gunvor, ING, Koch Supply & Trading, Macquarie, Mercuria, MUFG Bank, Natixis, Rabobank, Shell, SGS oraz Société Génerale.
Źródło: Tomasz Oljasz, ISBnews