Zakaz handlu w niedzielę uderzy też w banki?

Zakaz handlu w niedzielę uderzy też w banki?
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
1 marca weszła w życie ustawa dotycząca zakazu handlu w niedzielę. Ustawie podlegają wszystkie duże sklepy, jak i galerie handlowe, jednak to nie jedyny sektor, który ucierpi na rewolucyjnych zmianach.

Bankom zostanie odebrany jeden z najlepszych dni kredytowych w tygodniu. #zakazhandlu #banki #handel @DomFinansowyQS

Z badań BIK-u wynika, że spora część kredytów ratalnych jest zawiązywanych w weekendy, a wraz z postanowieniem, bankom zostanie odebrany jeden z najlepszych dni kredytowych w tygodniu.

– Zakaz będzie dotyczył wszystkich większych placówek spożywczych oraz centrów handlowych, tak więc regulacja obejmie sporą część handlu. Niestety przez zamknięcie większych placówek oraz tych specjalizujących się w sprzedaży sprzętu RTV oraz AGD, skutki zostaną odczute nie tylko przez handlowców, ale również przez branżę bankową. Polacy najczęściej wybierają się na większe zakupy lub po nowy sprzęt do domu, w dni wolne od pracy. Z przeprowadzonych przez BIK badań wynika, że weekendy to niezwykle wydajny okres – około 25% wszystkich kredytów ratalnych jest bowiem zawieranych właśnie w tym czasie. Najczęstszym zakupem na raty jest sprzęt AGD i RTV (34%) oraz urządzenia elektroniczne typu komputery lub laptopy (24%) – informuje Jolanta Brudek, ekspert Domu Finansowego QS.

Obawa przed utratą klientów

Z wielu źródeł już wiemy, że właściciele dużych, sieciowych sklepów pracują nad tym, aby w jakiś sposób obejść postanowienie i uniknąć kary. Reakcja na zmiany to nic innego jak obawa przed utratą klientów. Ustawa nie będzie dotyczyć takich branży jak kwiaciarnie, apteki, sklepy z dewocjonaliami, cukiernie, lodziarnie oraz piekarnie.

– Te ostatnie są furtką, dla sklepów, które na swoim terenie posiadają własną piekarnie i chcą obejść przepisy rozporządzenia.  Ustawa lada dzień wchodzi w życie i dopiero wtedy zobaczymy, jak będzie funkcjonować w naszym kraju – komentuje Jolanta Brudek.

Niestety handel jak i branża kredytowa będzie musiała się oswoić i pogodzić ze zmianami, gdyż na chwilę obecną nie zanosi się na to, aby coś się miało zmienić w ustawie.

– Z czasem będzie można określić, czy decyzja rządu wyszła na dobre sklepom, bankom i przede wszystkim klientom, którzy najprawdopodobniej niestety zapłacą najwięcej za te zmiany – dodaje Jolanta Brudek.

Źródło: Informacja prasowa Domu Finansowego QS