Zagranica: Orbána troska o interesy rodaków

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

W ostatnim czasie węgierskie banki udzielające kredytów we frankach szwajcarskich wpadły w tarapaty. A to za sprawą decyzji premiera Viktora Orbána, który oznajmił, iż w ciągu najbliższych kilku lat nie będą one mogły udzielać kredytów w obcych walutach. Ma to ułatwić Węgrom spłatę zadłużeń w okresie kryzysu, ale poważnie nadwyręży system bankowy.

Rafał Hankus

Co więcej, Orbán planuje także obniżenie rat kredytowych zadłużonym Węgrom. Bankowcy są jego wypowiedziami zaniepokojeni, jeśli bowiem rzeczywiście je zrealizuje, to po raz kolejny narazi instytucje finansowe na straty. Udzielona Węgrom przez Orbána pomoc w spłacie kredytów walutowych w 2011 r. przyniosła węgierskim bankom około miliardowe straty, zaś ubiegłoroczna strata wyniosła ponad 700 mln dolarów.

Nie tylko banki

Premierowi Węgier udało się wstrząsnąć nie tylko sektorem bankowym. W ramach walki z recesją w swoim kraju nałożył na koncerny z zagranicznym kapitałem i firmy węgierskie tzw. podatek kryzysowy – podobno tylko na jakiś czas. Jak długi? – tego wszakże nie wiadomo. Podatek ten ma pomóc Węgrom spłacić ich zadłużenie. Jak stwierdził sam Orbán, jego celem jest aktywizacja czterech, a potem pięciu milionów ludzi pracujących i płacących podatki.

Zwró...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI