Zadyszka gospodarcza w USA
Seria dobrych danych z Europy a słabszych z USA przerzuca zainteresowanie inwestorów na naszą stronę oceanu. Obniżka stóp procentowych na Węgrzech. O 20:00 konferencja FOMC.
Wczoraj zgodnie z oczekiwaniami na Węgrzech obniżono stopy procentowe o 0,15%. Zmiana ta nie tylko nie osłabiła forinta, ale wręcz go delikatnie umocniła. Powodem takiego zachowania rynku był fakt, że inwestorzy byli zgodni, że do obniżki dojdzie. Po drugie ruch był relatywnie niewielki. Polityka stóp procentowych na Węgrzech wygląda dość dziwnie. Gdy w pierwszych latach kryzysu wszyscy obniżali stopy procentowe na Węgrzech pozostawały one wciąż relatywnie wysokie. Potem rozpoczęto cięcia, nie decydując się jednak w żadnym momencie na gwałtowniejsze ruchy, redukując główną stopę o 0,15% na posiedzenie. W rezultacie stopa na Węgrzech jest już niemal o pół punktu procentowego niższa niż w Polsce, pomimo, że bardzo długo to u nas stopy były niższe.
Wczorajsze dane z USA nie wypadły tak dobrze jak wydawało się analitykom. Poprawa w marcu nastąpiła, aczkolwiek mniejsza od oczekiwań. Zamówienia na dobra bez środków transportu spadają o 0,2%, to i tak dużo lepiej niż 1,3% w marcu. Zamówienia na dobra trwałego użytku wzrosły o 0,8%, podczas gdy w lutym był to spadek o 3,1%. Problemem jest to, że analitycy spodziewali się odpowiednio 0,5% i 1,7%. Dane te spowodowały przecenę dolara względem euro o około pół centa. Dodatkowym problemem był odczyt wskaźnika zaufania konsumentów. Wyniósł on 94,2 pkt wobec oczekiwań 95,9 pkt. Lepiej wypadł za to indeks FED z Richmond, który nie spadł aż tak mocno jak oczekiwali analitycy.
Od rana nadeszły dobre dane z Europy. Indeks zaufania konsumentów w Niemczech wyniósł 9,7 pkt wobec oczekiwanych 9,4 pkt. Sprzedaż detaliczna w Hiszpanii dalej przyspiesza. Miesiąc temu rosła o 3,9% teraz jest to już 4,4%. Nie może zatem dziwić, że euro umacnia się wobec innych walut. Po wczorajszej przecenie, gdzie europejska waluta spadła do 4,37 zł dzisiaj od rana widzieliśmy już niemal poziomy 4,39 zł.
Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:
- 10:30 – Wielka Brytania – produkt krajowy brutto,
- 12:00 – Wielka Brytania – sprzedaż detaliczna wg. CBI,
- 13:00 – USA – wnioski o kredyt hipoteczny,
- 16:00 – USA – indeks podpisanych umów kupna domów,
- 20:00 – USA – decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych.
Wieczorne posiedzenie komitetu otwartego rynku jest ważne nie z punktu widzenia decyzji, która wydaje się obecnie niemal pewna. Stopy procentowe nie powinny rosnąć na tym posiedzeniu. Po pierwsze jest to zgodne z ostatnimi zapowiedziami, po drugie ostatnie dane makroekonomiczne z USA znowu wskazują na pewną zadyszkę gospodarki.
Maciej Przygórzewski
główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl