Zaczęło się! Jest więc nerwowo.

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bluj.aleksandra.01.150x221Zaczęło się! Spotkanie FOMC, które może zmienić oblicze rynku finansowego i przetestować zasadność ostatnich ruchów na globalnym rynku, rozpoczyna się dzisiaj i stawia w tle (niemalże) wszystkie inne napływające z gospodarki światowej informacje. Chodzi tu de facto o dwa ostatnie ruchy: pierwszy - majowo/czerwcowy, który przecenił aktywa podwyższonego ryzyka (w tym obligacje krajów wschodzących), i drugi (z ostatniego tygodnia), który był odreagowaniem tego pierwszego.

Sesja na globalnym rynku była relatywnie spokojna, choć nie oznacza to, że była bezkierunkowa. Rentowność 10-letniego benchmarku amerykańskiego przetestowała w czasie wczorajszej sesji poziom 2,19%, do czego zachęciły obligację dane z gospodarki realnej w USA. Benchmark nie zszedł już z rentownością poniżej poziom 2,169%. Impuls wzrostowy dla rentowności nadszedł przede wszystkim z danych na temat rynku nieruchomości – indeks NAHB. Osiągnął najwyższy poziom od marca 2006 roku (notując skok z 44 do 52pkt) i był wynikiem wzrostu wszystkich jego składowych (czyli zakupów bieżących i planowanych).

Późniejsze odreagowanie w dół rentowności było dziełem tych, którzy wczytali się w strukturę znacznie większego od oczekiwań wskaźnika NY Empire, czyli jednego z wyprzedzających indeksów kondycji gospodarki realnej. Odczyt był wprawdzie istotnie wyższy od oczekiwań, z poziomu -1,7 wrócił wysoko ponad kreskę, czyli do poziomu 7,8, niemniej składowe owego wzrostu obnażają słabość bieżących nowych zamówień (-6,7 wobec wcześniejszych -1,2), dostaw (-11,8 vs 0,0), zatrudnienia (0,0 vs 5,7).

Za wzrost odpowiadały głównie oczekiwania na poprawę sytuacji w perspektywie sześciu
miesięcy. Oczywiście nadzieje na przyszłość mają swoje ekonomiczne przełożenie, gdyż wiążą się ze skłonnością do inwestycji, wzrostu obrotu, czyli ogółem zwiększenia aktywności gospodarczej w regionie. Niemniej jednak wczorajsza słabość NY Empire stwarza presję m.in. na publikację wskaźnika ISM dla sektora wytwórczego, spychając go nawet poniżej poprzedniego odczytu, który przecież już w maju uplasował się poniżej poziomu 50.
W Europie sesja przebiegała dość spokojnie. Bund 10Y stabilizował się poniżej 1,543%, który dzisiaj przełamał próbując się z poziomem 1,56%. Otwarcie na rynku bazowym wydawało się stabilne i nie wskazywało na próbę dokonania jakichkolwiek przełomów przed konferencją FOMC. Niemniej przekonanie co do zbliżających się zmian w sytuacji gospodarczej i polityce Fed burzy nieco wczorajszy spokój. Trudno zdarzenia na rynku łączyć z publikacją jednego artykułu WSJ – niemniej wrażliwość rynku na „nagłówki” i niepewność związana z jutrzejszą konferencją, wpływają na zachowanie inwestorów tym bardziej że WSJ akcentuje, iż B.Bernanke na posiedzeniu zasygnalizuje zbliżający się moment
ograniczania wsparcia ilościowego, choć uzależni je silnie od sytuacji w gospodarce. Taki jest również nasz scenariusz (stopniowe wycofanie tak, ale nie tak od razu).

Niemniej wzrost napięcia i niepewności co do słów B.Bernanke działają na niekorzyść aktywów wyższego ryzyka, czyli obligacji rynków wschodzących. To może generować ruch wzwyż na polskiej krzywej rentowności. Dzisiaj nieco uwagi poświęcimy publikacji wskaźnika ZEW oraz wystąpieniu M.Draghiego. W pierwszym przypadku oczekuje się lekkiego odbicia indeksu. Z USA na rynek napłynie kolejna seria danych z rynku nieruchomości.
Na polskiej krzywej wczoraj nie doszło do bardzo dużych zmian – choć kierunek ruchów był na krzywych wzrostowy. Po piątkowym umocnieniu sektor 5Y i 10Y zanotował lekkie wzrosty rentowności. DS1023 rozpoczyna więc dzisiejsza sesję od przełamania poziomu 3,75%, podczas gdy piątek kończył jeszcze poniżej poziomu 3,70%. Wzrosły wczoraj nieco rentowności na początku i na środku krzywej, w czym pomocne mogły być dane na temat
bilansu płatniczego w Polsce. (choć czynniki globalne – czyli działania FOMC są dla zmienności na polskim rynku stopy wciąż kluczowe).

130618.ryn.proc.01.350x514130618.ryn.proc.02.350x316130618.ryn.proc.03.450x244

Aleksandra Bluj
BIURO STRATEGII RYNKOWYCH
PKO Bank Polski S.A.