Za ile weekendowe wakacje

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

wakacje.06.400x266Przed nami prawdziwy długi "weekend": biorąc 8 dni urlopu, możemy liczyć na dwutygodniowy wypoczynek od Świąt Wielkanocnych aż do weekendu majowego. Każdy wyjazd wiąże się jednak z wydatkami. Jak podaje GUS, na wakacje w Polsce wydajemy niemal 700 złotych na osobę, zaś na zagraniczne - ponad 1900 złotych.

Święta wielkanocne coraz częściej spędzamy poza domem. W kraju wybieramy wypoczynek nad morzem lub w górach, a za granicą pobyt  na Wyspach Kanaryjskich, Cyprze i w Egipcie.

Wyjazd wypoczynkowy wiąże się ze dużym obciążeniem finansowym. Urlop w kraju zaplanowany samodzielnie kosztuje średnio 690,00 zł od osoby za pięć dni, a zorganizowany przez biuro podróży jest prawie dwieście złotych droższy.

Wyjazdy zagraniczne są droższe. Zapłacimy przeciętnie od osoby 1.913,00 zł za wyjazd zorganizowany we własnym zakresie lub 1.999,00 zł za oferowany przez biuro podróży.

Według GUS 53 proc. Polaków nie stać na wyjazd zagraniczny, a 40 proc. na wypoczynek w Polsce.

W tej sytuacji, według Dominika Steinkühler z Lendico, coraz chętniej decydujemy się na zaciągnięcie pożyczki na realizację wakacyjnych planów – korzystamy z kredytów konsumpcyjnych, odnawialnych, bądź pożyczek społecznościowych.

Idea pożyczek społecznościowych opiera się na pożyczaniu pieniędzy pomiędzy ludźmi. Zauważamy, że projekty pożyczek na wyjazdy cieszą się dużym zainteresowaniem prywatnych inwestorów, mają także wysoki procent spłacalności – wyjaśnia Dominik Steinkuhler z Lendico.
140410.dlugi.weekend.400x384

Warto zauważyć, że w kraju najczęściej organizujemy wyjazd we własnym zakresie (26,7 proc.) i nie korzystamy ze wsparcia biur podróży (9 proc.),  gdyż ich oferta jest o 15-20 proc. droższa od wyjazdów indywidualnych. Inaczej jest w przypadku wypoczynków zagranicznych – tutaj korzystamy z pomocy biur podróży.

Na podstawie: Dłuuugi weekend. Co na to portfel?, Lendico