Wzrosty na Wall Street

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Środowa sesja została zdominowana przez informacje napływające zza Oceanu. Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów, na wrześniowym posiedzeniu FOMC podjęto decyzję o ograniczeniu programu QE3 o kolejne 10 mld dolarów oraz zapowiedziano utrzymaniu stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie jeszcze przez dłuższy czas po - planowanym na październik - zakończeniu skupu aktywów.

Odsunięcie w czasie terminu normalizacji polityki monetarnej Stanów Zjednoczonych oraz gołębie przemówienie Janet Yellen, przyczyniły się do znaczących wzrostów na Wall Street. W efekcie indeks Dow Jones Industrial umocnił się wczoraj się o 0.15%, kończąc sesję na rekordowo wysokim poziomie 17 156.85 pkt. Zyskały także pozostałe indeksy – S&P 500 zakończył sesję z wynikiem 2 001.57 pkt, natomiast Nasdaq Composite – 4 562.19 pkt.

140918.saxo.01.588x421

Podczas dzisiejszej sesji uwagę inwestorów będą przyciągały przede wszystkim wiadomości docierające ze Szkocji, gdzie odbywa się referendum niepodległościowe. Zdaniem analityków, odłączenie Szkocji od Zjednoczonego Królestwa nie tylko pociągnie za sobą szereg konsekwencji ekonomicznych, ale także może spowodować osłabienie wartości brytyjskiej waluty względem amerykańskiego dolara nawet o 10-20%. Popołudniu zostaną natomiast opublikowane informacje obrazujące aktualną sytuację na amerykańskim rynku pracy – analitycy spodziewają się spadku liczby złożonych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych do poziomu 305K.

dr Maciej Jędrzejak,
Dyrektor Zarządzający,
Saxo Bank Polska