Wzrost stóp procentowych: hipotetyczny zysk giełdowych spółek z WIG20, bez banków, skurczył się o 3,3 mld zł

Wzrost stóp procentowych: hipotetyczny zysk giełdowych spółek z WIG20, bez banków, skurczył się o 3,3 mld zł
Fot. stock.adobe com/anix
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na skutek podwyżek stóp procentowych w Polsce od października 2021 roku do kwietnia 2022 roku, hipotetyczny zysk netto spółek z indeksu WIG20, z wyłączeniem banków, skurczył się o 3,3 mld zł - poinformował w komunikacie prasowym Grant Thornton.

Jak wynika z obliczeń ekspertów Grant Thornton, łącznie wszystkie podwyżki stóp procentowych mogą oznaczać dla spółek WIG20 (bez banków) wzrost kosztów obsługi długu o 3,3 mld zł w stosunku do kosztów finansowych z ostatnich 12-stu miesięcy, z czego o blisko o 1,0 mld zł w ciągu tylko ostatniego miesiąca. Jak podano, oznacza to, że z powodu samych dotychczasowych podwyżek stóp ich skumulowany zysk z czterech ostatnich kwartałów zmniejszyłby się z 46,8 mld zł do 43,5 mld zł.

Czytaj także: RPP: stopy procentowe w górę o 100 pb; mało kto spodziewał się aż takiej skali podwyżki >>>

Grant Thornton przeprowadził analizę w oparciu o dane finansowe 16 spółek notowanych w ramach indeksu WIG20, dostępnych na koniec września 2021 roku. Ze względu na specyfikę prowadzonej działalności z analizy wyłączono banki wchodzące w skład indeksu.

Zmiana struktury finansowania przedsiębiorstw

„W kwietniowej edycji analizy naszą uwagę zwróciła przede wszystkim zmiana struktury finansowania przedsiębiorstw. Analizując strukturę notowań nowej listy WIG20 (bez banków) na trzeci kwartał 2021 r. można było zauważyć, że zobowiązania stałe stanowiły nieznaczną większość (53 proc.) względem zmiennych (47 proc.). Na koniec 2021 r. nastąpił widoczny wzrost udziału instrumentów o oprocentowaniu stałym (59 proc.) względem zmiennego (41 proc.)” – napisano w komunikacie.

Podczas kwietniowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 100 pb. To już siódma podwyżka z rzędu – w sumie od października 2021 r. zwyżka wyniosła łącznie 440 pb, a stopa referencyjna wzrosła z 0,1 proc. do 4,5 proc. 

Źródło: PAP BIZNES