Wzrost liczby przelewów w euro

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Jak wynika z danych KIR, w 2015 r. najwięcej transakcji w systemie Euro Elixir zrealizowano pomiędzy Polską a Niemcami. Od 2006 r., który był pierwszym pełnym rokiem rozliczeniowym systemu, z zachodnim sąsiadem wymieniliśmy łącznie blisko 
30 mln komunikatów o wartości 143,6 mld euro. Pod względem liczby i wartości przelewów w unijnej walucie, rozliczonych w 2015 r., w czołówce znalazły się także Holandia (drugie miejsce) i Francja (czwarte miejsce). Na trzecim miejscu uplasowały się transakcje w euro pomiędzy klientami banków w Polsce.

Euro Elixir to system rozliczeniowy przetwarzający transakcje wykonywane w euro, zarówno przesyłane pomiędzy bankami w Polsce, jak i wymieniane z bankami w innych krajach. Mogą z niego korzystać wszyscy klienci banków, a więc zarówno osoby indywidualne, jak i przedsiębiorcy. System ma zasięg paneuropejski, co oznacza możliwość realizacji płatności do i z każdego kraju Unii Europejskiej, a także Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz do Szwajcarii i Monako.

Z każdym rokiem wzrasta w Polsce intensywność rozliczeń dokonywanych w unijnej walucie. Jest to efekt m.in. zwiększającej się obecności rodzimych przedsiębiorców na rynkach UE, skutkującej wzrostem wymiany handlowej z zagranicznymi podmiotami. Jak wynika z publikacji Handel Zagraniczny I-IX 2015, naszym głównym partnerem handlowym są Niemcy. W okresie od stycznia do września 2015 r. eksport towarów na rynek niemiecki stanowił 27,1 proc. całego eksportu, a import – 22,8 proc. całego importu. Na kolejnych miejscach, jeśli chodzi o eksport, znalazły się m.in. Wielka Brytania i Czechy (po 6,6 proc.), Francja (5,6 proc.), Włochy (4,8 proc.) i Holandia (4,5 proc.), a w imporcie – Chiny (11,4 proc.), Rosja (7,8 proc.), Włochy (5,3 proc.), Francja (3,8 proc.) i Holandia (3,7 proc.).

160428.KIR.01

Na wzrost liczby przelewów w euro może mieć wpływ także emigracja. Jak wynika z szacunków GUS, w 2014 r. poza granicami kraju przebywało czasowo blisko 2,3 mln Polaków, z czego 
w Europie ponad 2 mln osób, a w krajach członkowskich UE ok. 1,9 mln. Najpopularniejszym kierunkiem emigracji z Polski do krajów unijnych w tym czasie była Wielka Brytania (685 tys. osób), Niemcy (614 tys. osób), Irlandia (113 tys. osób), Holandia (109 tys. osób), Włochy 
(96 tys. osób) i Francja (63 tys. osób). Zarówno dane o wymianie handlowej, jak i te na temat emigracji znajdują odzwierciedlenie w statystykach systemu Euro Elixir. W pierwszej piątce krajów z największą odnotowaną w systemie liczbą transakcji znalazły się aż cztery państwa wymienione w raportach GUS. Należy przy tym zauważyć, że Wielka Brytania jest krajem spoza strefy euro.

W 2015 r. z Niemcami wymieniliśmy prawie 6,9 mln przelewów o wartości powyżej 32,4 mld euro, co stanowiło 37,3 proc. wszystkich transakcji zrealizowanych w systemie Euro Elixir 
w ciągu całego 2015 r. – Niemcy to kraj o kluczowym znaczeniu dla polskiej gospodarki – mówi Michał Szymański, wiceprezes Zarządu KIR. – Tylko w ubiegłym roku obroty handlowe pomiędzy naszymi państwami wyniosły 88,5 mld euro. Znacząca część rozliczeń w ramach tej wymiany handlowej realizowana jest z wykorzystaniem systemu Euro Elixir – dodaje 
M. Szymański.

Na drugim miejscu pod względem intensywności rozliczeń w euro znalazła się Holandia. Wynik ten może zaskakiwać, biorąc pod uwagę jak dane kształtowały się jeszcze kilka lat temu. 
- W 2006 r. pomiędzy Polską a Holandią w systemie Euro Elixir przetworzonych zostało niecałe 120 tys. przelewów o wartości 471 mln euro. W 2015 r. było to już niemal 3,2 mln komunikatów na kwotę ponad 6,6 mld euro – zauważa M. Szymański. – W ciągu dziewięciu lat dokonał się zatem blisko 27-krotny wzrost liczby transakcji – podkreśla. Na kolejnych miejscach znalazły się Francja, z którą wymieniliśmy niespełna 860 tys. przelewów o wartości przeszło 5 mld euro oraz Włochy – 594 tys. komunikatów, także na kwotę ponad 5 mld euro.

W 2015 r. dużym powodzeniem cieszyły się także przelewy w euro realizowane pomiędzy nadawcami i odbiorcami w Polsce. W ubiegłym roku pomiędzy bankami prowadzącymi działalność w kraju wykonano blisko 1,5 mln przelewów na kwotę prawie 11 mld euro. Jeszcze cztery lata temu – w 2011 r. było to 431 tys. transakcji o wartości 4,8 mld euro. Pod względem liczby przelewów w euro transakcje pomiędzy klientami banków w Polsce w ogólnym zestawieniu znalazły się na trzecim miejscu.

Euro Elixir będący częścią zintegrowanej infrastruktury Jednolitego Europejskiego Obszaru Płatności (SEPA), został uruchomiony przez KIR w marcu 2005 r. i od tego czasu sukcesywnie się rozwija. Od początku funkcjonowania systemu do marca br. zostało w nim rozliczonych blisko 87,8 mln transakcji, których wartość wyniosła prawie 469 mld euro.

Anna Olszewska