Wyższe stopy, mniejsze PKB, więcej bankructw firm i niewypłacalnych obywateli?

Wyższe stopy, mniejsze PKB, więcej bankructw firm i niewypłacalnych obywateli?
Fot. stock.adobe.com/shake_pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rosnące stopy procentowe, które nadal nie mogą zahamować inflacji oraz działania rządu, które nie współgrają z decyzjami Rady Polityki Pieniężnej coraz bardziej niepokoją ekonomistów. W czwartek, 5 maja Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopę stopę referencyjną do 5,25%.

Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan. Zastanawia się ile jeszcze są w stanie wytrzymać kredytobiorcy i kiedy RPP przerwie cykl podwyżek, które niewiele dadzą – jeśli  nadal rząd będzie podejmował decyzje, które osłabiają wpływ działania stóp.

Kto będzie niewypłacalny?

Ekspert wylicza, że przy obecnej stopie procentowej i średnim kredycie hipotecznym na 300 tys. zł zaciągniętym na 30 lat, kredytobiorca musi zapłacić ratę o blisko 75% wyższą niż jeszcze we wrześniu 2021 r.

Jego zdaniem wielu obywateli, w tym przedsiębiorców już w wkrótce będzie niewypłacalnych.

Czytaj także: Stopy procentowe znowu w górę, RPP podniosła je do poziomu najwyższego od 2008 roku

Możliwy spadek PKB?

Tymczasem Tomasz Rzeski, Country Sales Manager Oddziału Inbank w Polsce, nie wyklucza, że w kolejnych kwartałach możemy mieć do czynienia ze spadkiem PKB.

W jego opinii taki scenariusz spowodowałby, że RPP będzie mniej skora do podwyższania stóp procentowych, choć nadal będzie dążyła do opanowania inflacji i podtrzymania kursu złotego.

Zauważa także, że dalsze zaostrzanie polityki pieniężnej skutkować będzie zarówno podwyższaniem kosztu kredytów, jak i oprocentowania lokat bankowych.

„W tym roku te tendencje będą przebiegać dość dynamicznie, ale w kolejnych latach należy spodziewać się ich stopniowego hamowania” – stwierdza Tomasz Rzeski.

Czytaj także: Stopy procentowe 75 punktów bazowych w górę, czyli RPP w walce z szalejącą inflacją >>>

Będą kolejne podwyżki stóp

Ekonomiści Credit Agricole Bank Polska S.A. są przekonani co do konieczności kolejnych podwyżek stóp procentowych.

W swoim komentarzu po czwartkowej decyzji RPP główny ekonomista banku, Jakub Borowski pisze między innymi:

„Uważamy, że w warunkach podwyższonej premii za ryzyko w związku z wojną w Ukrainie oraz niepewności dotyczącej terminu uruchomienia Krajowego Planu Odbudowy dalsze znaczące podniesienie stóp procentowych jest niezbędne dla wywołania istotnej aprecjacji kursu złotego koniecznej dla ograniczenia presji inflacyjnej.”

W czwartek, 5 maja Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopę stopę referencyjną do 5,25% z 4,50%. Jest to ósma podwyżka z rzędu.

RPP ocenia, że w nadchodzących kwartałach inflacja pozostanie istotnie podwyższona ze względu na dalsze oddziaływanie czynników obecnie podwyższających dynamikę cen, w tym związanych z rosyjską agresją zbrojną przeciw Ukrainie.

Źródło: Credit Agricole Bank Polska S.A., aleBank.pl, Konfederacja Lewiatan, Inbank Polska