Wysyłka i odbiór pieniędzy z 200 krajów w ponad 4700 punktach: Bank Pocztowy przedłuża umowę z MoneyGram

Wysyłka i odbiór pieniędzy z 200 krajów w ponad 4700 punktach: Bank Pocztowy przedłuża umowę z MoneyGram
Fot. Bank Pocztowy
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Pocztowy podpisał umowę z MoneyGram na kolejne 5 lat współpracy w zakresie obsługi przekazów pieniężnych. Z usługi mogą korzystać osoby fizyczne, które chcą nadać za granicę lub odebrać w Polsce przekaz. Nie muszą być przy tym klientami Banku Pocztowego. Przekazy do ponad 200 krajów poprzez MoneyGram można zrealizować w sieci Banku Pocztowego oraz placówkach pocztowych zlokalizowanych na terenie kraju, w sumie w ponad 4700 punktach.

To największa taka sieć umożliwiająca przekazy MoneyGram w Polsce. Już na początku przyszłego roku Bank umożliwi swoim klientom posiadającym rachunek w Banku Pocztowym nadawanie oraz odbieranie przekazów pieniężnych w swojej bankowości internetowej.

Bank Pocztowy współpracuje z MoneyGram od 2008 roku. Co roku poprzez sieć Banku i placówki Poczty Polskiej realizowanych jest około 500 tysięcy przekazów. Do Polski przekazy pieniężne są przekazywane najczęściej z Wielkiej Brytanii, Włoch i Niemiec, a z Polski wysyłane na Ukrainę, do Gruzji oraz Wielkiej Brytanii.

Czytaj także: Gotówka nadana na poczcie dotrze wszędzie >>>

Przekazy pieniężne to udogodnienie dla tych osób, które nie posiadają rachunków bankowych w zagranicznych bankach lub walutowych w Polsce.

 –  Dzięki współpracy z MoneyGram ułatwiamy Polakom oraz cudzoziemcom pracującym i przebywającym w Polsce wysyłanie pieniędzy do ich rodzin czy odbiór środków pieniężnych. Od kilkunastu miesięcy obserwujemy wzrost w zakresie wysyłki przekazów pieniężnych. Szczególnie jest to widoczne w okresach świątecznych. W sumie rocznie realizujemy około 500 tysięcy przekazów o wartości około 600 mln złotych – komentuje Alicja Sierakowska, Dyrektor Departamentu Bankowości Instytucjonalnej Banku Pocztowego.

– Wieloletnie partnerstwo między Bankiem Pocztowym i MoneyGram pozwala Polakom z całego świata wspierać finansowo rodziny mieszkające w Polsce – szybko, z partnerami godnymi zaufania i za racjonalną opłatą. W roku 2021 ponownie wzrosła średnia transakcja wysyłana do Polski, co obrazuje poprawiającą się sytuację polskich emigrantów, a Bank Pocztowy i Poczta Polska gwarantują dostępność gotówki w najszerszej sieci placówek w Polsce. Wzrost gospodarczy Polski w ostatnich latach spowodował duży napływ migrantów, głównie z Wspólnoty Niepodległych Państw. Korzystają oni szeroko z oferowanej usługi, a już od stycznia 2022 kwota jednorazowej transakcji wzrosła do 20 000 zł, co przyczyni się do dalszego wzrostu rynku. MoneyGram od lat inwestuje w polski rynek i posiada tu m. in. największe na świecie centrum operacyjne wspierające globalną sieć placówek MoneyGram – powiedział Zbigniew Furmańczak, Dyrektor Sprzedaży MoneyGram na Europę Wschodnią, Kraje Bałtyckie, Rosję i WNP.

Rekordowy poziom przekazów międzynarodowych

Z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, że w II poł. ubiegłego roku wartość przekazów międzynarodowych zrealizowanych do i z Polski osiągnęła rekordowy poziom 11 mld zł. W II kwartale 2021 r. z tytułu pracy Polaków za granicą do kraju trafiło 4,6 mld zł. Na kwotę tę złożyły się przekazy od migrantów krótkookresowych w wysokości 1,6 mld zł (tj. 35,1 proc. ogółu transferów) i od migrantów długookresowych w wysokości 3,0 mld zł (tj. 64,9 proc. kwoty). Na zanotowany wzrost wpłynął głównie wyższy niż przed rokiem napływ środków z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Norwegii.  NBP podaje, że krajem z największą wartością przekazów pieniężnych nadal pozostały Niemcy. W II kwartale 2021 r. pracujący tam Polacy przekazali do kraju 1,5 mld zł. Na drugim miejscu, znalazła się Wielka Brytania, z której napłynęło do Polski 1,0 mld zł. Łącznie przekazy z tych dwóch krajów stanowiły 46,5 proc. wszystkich transferów.

Transfery z Polski od pracujących imigrantów w II kw. 2021 roku wyniosły 6,6 mld zł, o 1,9 mld zł więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku – podał NBP w bilansie płatniczym za II kw. Na Ukrainę trafiło 82,5 proc. całości transferów.

Źródło: Bank Pocztowy SA