Wyniki finansowe Komputronik SA

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

komputronik.01.400x177Wzrost sprzedaży o 20% rok do roku przy średnim wzroście rynku o 6-7% oraz poprawa wyniku z działalności gospodarczej o 50%, do 31 mln zł - to wyniki osiągnięte w roku obrotowym 2014/2015 przez firmę Komputronik SA. Zdaniem jej prezesa - Wojciecha Buczkowskiego - dzisiaj w branży elektronicznej placówki handlowe nie działające w ramach większych sieci sprzedażowych nie mają racji bytu.

Firma Komputronik prowadzi sprzedaż detaliczną sprzętu IT, a wkrótce również AGD, RTV oraz foto, poprzez sieć 223 salonów sprzedaży na terenie całego kraju. Kanał detaliczny znacząco wspiera sprzedaż przez sklep internetowy. Spółka jest obecna również na rynkach: czeskim, słowacki i niemieckim.

– Tak duże wzrosty udało się osiągnąć mimo utrzymywania od kilku lat liczby punktów sprzedaży na tym samy poziomie – mówi Wojciech Buczkowski, prezes zarządu Komputronik SA. – Z różnych powodów zanotowaliśmy również spadek średniej marży, a mimo to udało nam się zwiększyć sprzedaż detaliczną od roku 2012 o 29%, natomiast w segmencie B2B w tym okresie osiągnęliśmy średnią dynamikę wzrostu na poziomie 59%.

– To, co warto szczególnie podkreślić, to fakt, że nasz wynik skonsolidowany brutto wzrósł w stosunku do roku 2013 o ponad 100% – dodaje Krzysztof Nowak, członek zarządu Komputronik SA. – W tym samy czasie koszty działalności grupy wzrosły jedynie o 12,9% i zdecydowana większość przyrostu kosztów dotyczy pozycji zmiennych, zależnych od skali działań handlowych – spedycji, opłat z tytułu autoryzacji kart płatniczych, prowizji handlowych, prowizji dla właścicieli sklepów agencyjnych czy poszerzenia asortymentu.

Prezes Wojciech Buczkowski nie ukrywa, że w perspektywie najbliższych dwóch, trzech lat firmę czekają znaczące zmiany.

– Rozważamy połączenie spółek Grupy Komputronik w jeden podmiot i wprowadzenie go na giełdę papierów wartościowych w perspektywie trzech, czterech lat – tłumaczy Wojciech Buczkowski. – Nie są to jednak na razie plany sprecyzowane, a jedynie jeden z możliwych kierunków rozwoju firmy. Wiele będzie zależało od rozwoju sytuacji na rynku.

Niedawno firma Komputronik została wyróżniona złotym medalem European Business Awards 2014-2015. Znalazła się w uhonorowanej setce firm w kategorii „The Business of the Year Award with Turnover of €150m or higer”. Swój akces do walki o nagrodę zgłosiło 24 tys. firm z całej Europy. Nagroda promuje sukcesy w obszarach innowacyjności, społecznej odpowiedzialności biznesu oraz osiąganych wyników finansowych.

150624.komputronik.wyniki.01.400x150624.komputronik.wyniki.02.400x150624.komputronik.wyniki.03.400x150624.komputronik.wyniki.04.400x

Sławomir Dolecki