Wydarzenia na Ukrainie mogą stanowić poważne zagrożenie dla rynków Europy Wschodniej
W minionym tygodniu prym wśród głównych waluty wiódł funt brytyjski, który zanotował 4-letnie maksima wobec amerykańskiego dolara. Umocnienie nastąpiło dwunastego lutego w wyniku publikacji raportu Banku Anglii o inflacji, o dość jastrzębim wydźwięku. Euro także umacniało się wobec dolara, notując 6-tygodniowe szczyty. Amerykańska waluta odzyskała rezon dopiero po publikacji zapisków z ostatniego posiedzenia FED-u, wśród których inwestorzy mogli odnaleźć pewne jastrzębie sygnały.
Eskalacja kryzysu na Ukrainie na razie nie wpływa bezpośrednio na kursy waluty, jednak stanowi poważne zagrożenie dla rynków finansowych Wschodniej Europy.
W minionym tygodniu wspólna waluta najpierw zanotowała 6-tygodniowy szczyt wobec dolara, by następnie osłabić się po publikacji niezadowalających danych o koniunkturze w poszczególnych krajach. Dobry początek tygodnia był wynikiem solidnego odczytu o stanie salda rachunku obrotów bieżących, które wskazuje na rosnący popyt na europejskie aktywa. W tym tygodniu możemy mieć do czynienia z powtórką ubiegłotygodniowego scenariusza. Już dzisiaj opublikowany zostanie niemiecki indeks IFO mierzący nastroje w biznesie. Następnie możliwa jest realizacja zysków w związku z zaplanowaną publikacją raportów o bezrobociu i inflacji, które mogą nasilić obawy o możliwość kolejnego poluzowania polityki monetarnej przez EBC.
Złoty natomiast zanotował udany tydzień, umacniając się wobec euro i zaliczając najlepszy poziom wobec dolara w tym roku. W środku ubiegłego tygodnia nasza waluta poddała się presji sprzedażowej, będącej wynikiem eskalacji zamieszek na Ukrainie i nie do końca zadowalających danych o produkcji przemysłowej i cenach producentów. W najbliższych dniach, obok niepewnej sytuacji na Ukrainie, zagrożeniem będą mogły być publikacje danych gospodarczych. Analitycy prognozują wyraźny spadek sprzedaży detalicznej i wzrost bezrobocia w styczniu.
Agnieszka Durlej
Client Group Manager
Western Union Business Solutions Polska