Wydarzenia i Opinie | Dell Technologies Forum 2024 | Czy AI wywróci technologiczny stolik?
Otwierając Forum, Dariusz Piotrowski, dyrektor zarządzający Dell Technologies Polska oraz Michael Dell, prezes i dyrektor generalny Dell Technologies zwrócili uwagę na czas w historii świata, w którym dziś żyjemy oraz na rewolucję związaną z AI, która w pewnym sensie wywraca stolik technologii, który był z nami od lat. Dariusz Piotrowski zwracał również uwagę, że już niedługo sztuczna inteligencja nie będzie znajdować się tylko w wielkich data center i superkomputerach, ale trafi do naszych komputerów osobistych, w których będziemy mieć trzy procesory. Podstawowy CPU, GPU obsługujący grafikę, oraz NPU, wspomagający funkcje sztucznej inteligencji.
Podczas debat, które odbyły się na Forum wymieniano się przemyśleniami i wnioskami dotyczącymi rozwoju i przyszłości najnowszych technologii. Adam Marciniak, prezes zarządu VeloBanku podkreślił, że banki były zawsze bardzo silne technologicznie, dzięki temu stały się forpocztą transformacji cyfrowej. Budowały one rozwiązania, patrząc na świat, bo klienci też adaptują się do światowych trendów. Przypomniał, że cyfrowa tożsamość jest rozwiązaniem promowanym przez banki. Gdyby nie banki, nie byłoby mObywatela, cyfrowej tożsamości i wielu usług w administracji. Prof. Krzysztof Obłój, kierownik Katedry Strategii Organizacji w Akademii Leona Koźmińskiego podkreślał jednak, że Polska sama w sobie jest krajem o ograniczonym potencjale i będzie tylko tak silna, jak cała Europa. Z kolei Jędrzej Kowalewski, prezes zarządu w firmy Scanway, wspomniał m.in. o przejściu ze świata nauki do biznesu. W jego opinii mamy w Polsce wielu innowatorów, ludzi, którzy z nauki próbują faktycznie uczynić biznes – z różnym skutkiem. Sporym problemem, na jaki napotykają wybierający tę ścieżkę rozwoju zawodowego, jest pozyskanie kapitału niezbędnego na start. Edward Mężyk, General Partner w Mercaton Investment Group potwierdził, że największym problemem rynku europejskiego jest pozyskanie prywatnego kapitału na inwestycje wysokiego ryzyka. Brakuje też inwestowania w kolejnych rundach, zwłaszcza tych na środkowym odcinku w rozwoju firmy.
Polska ma duży potencjał rozwoju
Gościem Forum był Mark Brzeziński, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. W swoim wystąpieniu podkreślił m.in., że Polska ma ogromny potencjał, aby stać się krajem wielkiego dobrobytu. Nasz kraj dysponuje utalentowaną siłą roboczą, a geostrategiczne położenie stymuluje rozwój gospodarczy. Polacy codziennie przyczyniają się do rozwoju najnowocześniejszych technologii, współpracując z licznymi spośród najbardziej innowacyjnych firm technologicznych świata. Owe partnerstwa stanowią w dużej mierze efekt trafnych decyzji o wyborze inwestora, podejmowanych na przestrzeni ostatnich 30 lat. Na arenie międzynarodowej Polska ściśle współpracuje z partnerami w Stanach Zjednoczonych i Europie w celu rozwijania infrastruktury bezpieczeństwa cyfrowego, zwalczania cyberprzestępczości i dezinformacji.