Wydarzenia: Fotograf drzemie w każdym z nas

Wydarzenia: Fotograf drzemie w każdym z nas
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kiedy w roku 1969 człowiek po raz pierwszy postawił swą stopę na Srebrnym Globie, ten wiekopomny krok został zarejestrowany przy użyciu legendarnej, szwedzkiej lustrzanki marki Hasselblad. Gdyby dziś ludzkość dokonała podobnie bezprecedensowego wyczynu, na ziemię jako pierwsze trafiłyby zapewne zdjęcia z... prywatnych smartfonów należących do astronautów.

Jerzy Czajka

O tym, że smartfon zapoczątkował całkiem nowy etap w dziejach fotografii, można było się przekonać podczas wernisażu wystawy zdjęć laureatów konkursu „Bankowość mobilna w obiektywie”. To niezwykłe wydarzenie zorganizowane zostało przez Bank Polskiej Spółdzielczości z inicjatywy dyrektor Departamentu Bankowości Internetowej i Mobilnej Darii Pawędy, będącej zarazem doświadczonym i praktykującym fotografikiem. – Uczestnikom konkursu postawiliśmy pytanie: jakie skojarzenia budzi bankowość mobilna? Aby na nie odpowiedzieć, należało wykonać zdjęcie, które w niebanalny sposób przedstawi temat bankowości mobilnej. Nadsyłane prace oceniane były w trzech kategoriach: krajobraz i przyroda, człowiek oraz miasto – przypomniała podczas wernisażu.

W fotograficznych zmaganiach mógł wziąć udział dosłownie każdy, również osoby niebędące klientami Banku BPS, jedynym ograniczeniem była konieczność wykonania zdjęcia przy użyciu smartfonu. Nadsyłane prace oceniało jury pod kierownictwem Jacka Boneckiego – profesjonalnego fotografa, operatora filmowego, podróżnika i wykładowcy legendarnej łódzkiej „filmówki”. To jeden z tych wyjątkowych twórców, którzy technologiczne nowinki postrzegają nie w kategoriach profanacji „prawdziwej sztuki”, tylko szans na nową jakość artystycznej ekspresji. – Na naszych oczach narodziła się fotografia w pełni masowa – podkreślił podczas krótkiego wystąpienia Jacek Bonecki.

Telefon jest dziś najbardziej demokratycznym urządzeniem: ze smartfonami nie rozstają się zarówno maklerzy na Wall Street i mężowie stanu, jak i koczujący na dworcach bezdomni, a nawet ubodzy mieszkańcy krajów dotkniętych przez głód. Obsługa telefonu jest prosta i intuicyjna, a do fotografowania przy użyciu tego urządzenia wystarczy nawet jeden palec. Czy w takim przypadku można jeszcze mówić o sztuce? Przewodniczący konkursowego jury nie ma wątpliwości, że tak. Pomimo pełnej automatyzacji procesu fotografowania, zdjęcie zdjęciu wciąż jest nierówne, a ostateczny efekt wciąż w znacznej mierze zależy od indywidualnego wyczucia i zdolności fotografującego. Telefon nie jest zresztą tylko zwykłym rejestratorem obrazów; dostępne aplikacje pozwalają na obróbkę zdjęć bez konieczności kopiowania ich do komputera, a efekty osiągnięte przy ich użyciu mogą być zaskakujące. Możliwość geolokalizacji wykonanych fotografii docenią ci, którym nie w smak żmudne opisywanie swych wspomnień z wakacji, zaś automatyczny zapis obrazów w chmurze uchroni przed przykrymi skutkami utraty samego urządzenia.

Daria Pawęda,
dyrektor Departamentu Bankowości Internetowej i Mobilnej Banku BPS

Skąd pojawił się dość niecodzienny pomysł, by bank zaangażował się w promowanie fotografowania telefonem?

– Smartfonizacja społeczeństwa trwa, urządzenia te wykorzystywane są coraz częściej w naszych codziennych aktywnościach. Dane statystyczne za styczeń 2017 r. potwierdzają, że ruch internetowy przez smartfony wynosi ponad 50% całego ruchu w sieci, widzimy też rosnącą popularność bankowości smartfonowej i mobilnej. Fotografia smartfonowa również rozwija się niezwykle dynamicznie, stanowiąc zarazem jedno z głównych zastosowań współczesnych telefonów. Dlatego właśnie wpadłam na pomysł, aby w formie konkursu fotograficznego połączyć tematykę związaną z bankowością mobilną i fotografią smartfonową, i razem z kierowanym przeze mnie Departamentem Bankowości Internetowej i Mobilnej postanowiliśmy zrealizować ten pomysł.

Czy liczba chętnych do wzięcia udział...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI