Wydarzenia: Energia rozproszona szansą na lepszą jakość powietrza na terenach wiejskich

Wydarzenia: Energia rozproszona szansą na lepszą jakość powietrza na terenach wiejskich
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nie traktujmy polskiej wsi jako problemu, potraktujmy jej zasoby jako szansę dla gospodarki - taki apel wystosowali uczestnicy tegorocznej edycji konferencji "Energia, Środowisko, Rolnictwo".

Honorowy patronat nad nią objęło  Ministerstwo Środowiska, samą  zaś konferencję przygotowała Fundacja  Europejski Fundusz Rozwoju  Wsi Polskiej. Odbyła się ona w Centrum  Współpracy Międzynarodowej  w Grodnie koło Międzyzdrojów  w dniach 11-12 października br.  Rozwój energetyki rozproszonej,  termomodernizacja budynków mieszkalnych  oraz rozwój nowoczesnego  ciepłownictwa w ramach programu  „Czyste Powietrze” oraz środków europejskich,  a także wsparcie produkcji  rolnej przeznaczonej na rynek energetyczny  – to główne kierunki działań  rządowych. Dyskutowano o nich  podczas tegorocznej edycji konferencji,  myślą przewodnią której był „Rozwój  energetyki rozproszonej a ograniczenie  smogu na obszarach wiejskich”.

Nowa strategia  dotycząca biogospodarki  w Europie 

Zdaniem Phila Hogana, komisarza  ds. rolnictwa UE, rolnictwo musi  być postrzegane nie tylko jako źródło  surowców żywnościowych, ale także  tych wykorzystywanych do produkcji  energii, które pozwolą rolnikom zdywersyfikować  swoje dochody. Komisarz  wspomniał również o długoterminowej  prognozie obniżenia emisji  (nowa strategia dotycząca biogospodarki  dla zrównoważonej Europy), którą  przedstawiła Komisja Europejska).

Chodzi o to, aby rolnicy produkujący  uprawy na rzecz rynku energetycznego  mogli odnieść sukces i byli za  to wynagradzani. Być może pojawią się  jakieś błędy czy jakieś porażki, ale po- wiedziałbym, że strategia biogospodarki  (…), nakreśli realne polityki na okres po  roku 2020. Nie możemy tracić czasu, jeżeli  chodzi o to, co jest ważne dla dobra  publicznego i dążyć do zmiany istniejącego  miksu energetycznego. Chcemy, aby  rolnicy byli częścią tego rozwiązania  (…), ale musimy dać im pewne początkowe  gwarancje w odniesieniu do rynku  i ceny – powiedział Phil Hogan.

Walka z ubóstwem  energetycznym 

Jak podkreślił Jerzy Buzek, przewodniczący  Komisji ds. Przemysłu,  Badań Naukowych i Energii Parlamentu  Europejskiego, walka o czyste  powietrze w Polsce powinna opierać  się na czterech kluczowych elementach:  ciepłownictwie, rozwoju energetyki  rozproszonej, działaniach na rzecz  poprawy sprawności energetycznej  kraju, a także walce z tzw. ubóstwem  energetycznym.

...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI