Wskaźnik PMI dla Polski spadł do 51,4 pkt w sierpniu. Najsłabszy wzrost produkcji od prawie dwóch lat

Wskaźnik PMI dla Polski spadł do 51,4 pkt w sierpniu. Najsłabszy wzrost produkcji od prawie dwóch lat
Fot. stock.adobe.com/joel_420
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 51,4 pkt w sierpniu br. z 52,9 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Wskaźnik PMI sygnalizuje obecnie najsłabszy wzrost produkcji od prawie dwóch lat.

Wskaźnik #PMI sygnalizuje obecnie najsłabszy wzrost produkcji od prawie dwóch lat.

Konsensus rynkowy wynosił 53 pkt.

„W sierpniu wskaźnik PMI spadł z odnotowanego w lipcu poziomu 52,9 do wyniku 51,4, sygnalizując najwolniejsze ogólne tempo wzrostu polskiego sektora przemysłowego od października 2016 roku. Najnowsze odczyty uplasowały się jednak powyżej średniej długoterminowej wynoszącej 50,6, wydłużając bieżącą tendencję wzrostową do prawie czterech lat” – czytamy w komunikacie.

Tempo wzrostu produkcji przemysłowej wyhamowało

W sierpniu wielkość polskiej produkcji przemysłowej ponownie wzrosła, wydłużając bieżącą tendencję wzrostową do ponad dwóch lat. Tempo wzrostu zwolniło jednak jeszcze bardziej, do najsłabszego od października 2016 roku.

Czytaj także: Przemysł nie słucha wskazań PMI >>>

„Słabsza produkcja w ciągu ostatniego miesiąca była wynikiem mniejszej liczby nowych zamówień. Tempo ich wzrostu było najsłabszym zaobserwowanym podczas bieżącej 22-miesięcznej sekwencji wzrostowej. Mimo to aktualna faza wzrostu jest najdłuższą zarejestrowaną od ponad 10 lat” – napisano dalej.

Polscy producenci nadal zwiększali zatrudnienie

W sierpniu polscy producenci nadal zwiększali zatrudnienie, choć tempo jego wzrostu spadło do najniższego poziomu od 9 miesięcy. Mimo to pozostało nadal na solidnym poziomie na tle badań historycznych, podał Markit.

Zaległości produkcyjne zmniejszyły się po raz pierwszy od czterech miesięcy, sygnalizując mniejsze presje wydajnościowe.

W sierpniu opóźnienia w dostawach nadal się wydłużały, lecz w najmniejszym stopniu od października 2017 roku.

Aktywność zakupowa podejmowana przez polskich producentów nadal rosła, ale w najsłabszym tempie od czterech miesięcy, podano także.

„Sierpniowe presje cenowe były nadal silne. Tempo wzrostu kosztów produkcji uległo spowolnieniu do najniższego poziomu od trzech miesięcy, lecz pozostało nadal wysokie. Firmy wspominały szczególnie o wyższych cenach stali. Ceny wyrobów gotowych polskich producentów rosły w dużym tempie” – napisano także w materiale.

„W sierpniu prognozy na 12 miesięcy dla polskiego sektora przemysłowego dotyczące wzrostu wielkości produkcji pozostały dobre. Miało to związek z nowymi produktami i inwestycjami w maszyny. Mimo to poziom optymizmu był drugim najniższym od 21 miesięcy” – podsumował Markit.

Źródło: ISBnews