Wskaźnik Dobrobytu w kwietniu w dół
Wskaźnik Dobrobytu - odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa - w kwietniu br. spadł o 0,5 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Jest to drugi miesiąc z rzędu pogarszania się notowań wskaźnika, mimo wzrostu zatrudnienia i wysokiej dynamiki wynagrodzeń.
„Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w ujęciu nominalnym wzrosły o przeszło 12% w skali roku. Można powiedzieć, że trwa wyścig płac z cenami. Wyścig ten jest bardzo nierówny w poszczególnych sektorach gospodarki. Najmocniej wzrosły wynagrodzenia w górnictwie – o ponad 30% w skali roku, ich poziom w tej branży jest również najwyższy” – czytamy w raporcie.
Najniższe tempo wzrostu średniego wynagrodzenia od blisko dwóch lat
BIEC podkreślił, że średnie wynagrodzenie w ujęciu realnym wzrosło w marcu br. jedynie o 1% i było to najniższe tempo wzrostu od blisko dwóch lat.
Firmy nie będą w stanie utrzymać tak wysokiego tempa wzrostu wynagrodzeń w dłuższej perspektywie, bo zagrażać to będzie ich stabilności finansowej, zwłaszcza, że koszty po stronie producentów również rosną.
– podsumowano w raporcie.