Wrocław – Europejska Stolica Kultury na srebrnej i złotej monecie
Od wczoraj, 21 kwietnia w sprzedaży dostępne są monety srebrne i złote uświetniające Wrocław, który od 16 stycznia jest oficjalnie Europejską Stolicą Kultury.
Rok 2016 należy do Wrocławia – przez 12 miesięcy będzie Europejską Stolicą Kultury. Przyznanie miastu tego tytułu jest uznaniem ogromnego wkładu w rozwój kultury europejskiej. – Od średniowiecza Wrocław odgrywał ważną rolę w tej części Europy, skupiając jak w soczewce wpływy kultury niemieckiej, polskiej, czeskiej, żydowskiej, a nawet walońskiej. Po II wojnie światowej miasto podniosło się z gruzów – stając się ważnym ośrodkiem naukowym i akademickim, inspirującym artystów z całej Europy a wizytówką miasta stało się życie teatralne oraz festiwale muzyczne i filmowe – takie jak Wratislavia Cantans, Jazz nad Odrą czy Nowe Horyzonty – zauważa dr Łukasz Koniarek z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Równolegle Europejska Stolica Kultury będzie znajdować się w 2016 r. w hiszpańskim San Sebastian.
Rewers monety złotej i srebrnej przedstawia architektoniczny motyw schodów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu – zbudowanego na potrzeby obchodów. Awers złotej to wizerunek twarzy antycznej rzeźby będącej symbolem antycznych korzeni kultury europejskiej, wkomponowany w wizerunek schodów z rewersu. Na rewersie monety srebrnej znajduje się postać artysty, który tanecznym gestem zachęca do wejścia do budowli. Autorem projektu jest Robert Kotowicz. Więcej informacji na temat monety oraz miasta można znaleźć w folderze numizmatycznym na stronie NBP.
Moneta „Wrocław – Europejska Stolica Kultury” znajduje się w sprzedaży od 21 kwietnia a jej cena emisyjna to 115 zł (moneta srebrna) lub 1600 zł (złota). Dla kolekcjonerów przygotowano do 20 tys. sztuk monet srebrnych i do 2000 złotych – dostępnych w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP.
Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Więcej informacji na temat emisji wartości kolekcjonerskich NBP znajduje się na stronie internetowej NBP oraz w zakładce „Monety okolicznościowe NBP„.
Biuro Prasowe
Departament Komunikacji i Promocji
Narodowy Bank Polski