Wojna z gotówką (97) Łowy w sieci: kwiecień 2014

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2014.04.foto.024.260x40016 mln Polaków odwiedza strony oferujące zakupy w sieci. To prawie o jedną piątą więcej niż rok temu. Wśród mężczyzn najpopularniejsze są aukcje internetowe, wśród kobiet e-sklepy - wynika z analizy firmy Gemius.

Rynek dla 22 mln polskich internautów rozwija się w tempie dwucyfrowym – znacznie szybciej niż tradycyjny handel. Mamy jeden z największych rynków e-zakupów w Europie, który do niedawna jeszcze odgrywał marginalną rolę, a dzisiaj stanowi 5 proc. sprzedaży detalicznej.

Szybko, wygodnie i… z głową!

Najbardziej popularnym, ale też bezpiecznym sposobem płacenia w sieci jest PayByNet, należący do rodziny systemów pay-by-link, z wykorzystaniem których chociaż raz regulowało należność wobec e-sklepu już ponad 40 proc. kupujących on-line. – Taka metoda rozliczania się jest bardzo wygodna i chroni zarówno konsumenta, jak i sprzedawcę. Dane dotyczące treści przelewu, w tym numer rachunku bankowego odbiorcy, jego nazwa i adres, są wypełniane automatycznie, co eliminuje ryzyko błędu możliwego przy ręcznym uzupełnianiu formularza – wyjaśnia Artur Wojtczuk, dyrektor w Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A.

– Po zalogowaniu się do swojego konta wystarczy jedynie zaakceptować gotowy formularz przelewu, wypełniony przez system. Wymiana danych dotyczących transakcji standardowo odbywa się przy zastosowaniu protokołu SSL, co daje gwarancję bezpieczeństwa.

– Większość systemów typu pay-by-link to rozwiązania działające na zasadzie kont pośredniczących. Przelew z konta kupującego wędruje do firmy rozliczającej, a ta przekazuje pieniądze na rachunek e-sklepu. Może to wydłużyć czas trwania procesu i spowodować utrudnienia w przypadku zwrotu towaru. Decydując się na płatność szybkim przelewem internetowym warto więc zwrócić uwagę, jaką drogę pokonają nasze pieniądze – mówi A. Wojtczuk. – Niektóre systemy, jak np. PayByNet, przekazują środki bezpośrednio na konto odbiorcy, dzięki czemu przyspieszony zostaje nie tylko proces realizacji zamówienia dla klienta, lecz także księgowania i rozliczania transakcji po stronie sprzedającego. Co ważne, e-sklepowi łatwiej jest zidentyfikować konkretne zlecenie, a to znacznie usprawnia ewentualne zwroty lub reklamacje towaru.

Najczęściej wybieranym sposobem płacenia za e-zakupy jest wciąż przelew, z takiej formy skorzystało już niemal 70 proc. internautów. Oprócz popularnych form regulowania należności, jak np. pobranie, istnieją inne sposoby płacenia za towary w sieci. Wykonanie takiej transakcji za pośrednictwem np. systemu Express ELIXIR jest równie proste, jak zlecenie tradycyjnego przelewu w banku. Wystarczy zalogować się do systemu i wybrać odpowiednią opcję regulowania płatności. Po zaakceptowaniu transakcji pieniądze trafiają do odbiorcy, w tym przypadku e-sklepu, w czasie liczonym w sekundach.

NAUKA POSZŁA W LAS

Z wyliczeń Konfederacji Lewiatan wynika, że do wystawienia 1,5 mld faktur, przetwarzanych rocznie w Polsce w wersji papierowej, trzeba wyciąć 255 tys. drzew, czyli 127,5 ha lasu, zużyć tyle energii, ile rocznie zużywa 60 tys. gospodarstw domowych oraz wykorzystać trzy razy więcej wody niż co roku kupujemy w butelkach. Firma, która co miesiąc wystawia 1 tys. faktur ponosi koszty rzędu 2,5 tys. zł. W przypadku faktury papierowej, od chwili jej wystawienia do opłacenia mija średnio od 19 do 40 dni, z czego nawet do 10 dni upływa od momentu wydrukowania dokumentu do chwili doręczenia go do adresata.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI