Wojna z gotówką: Banking made in Japan

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2010.06.foto.23.a.200xW oddziale Banku BPS w Warszawie został zainstalowany pierwszy w Polsce bankomat wykorzystujący technologię biometryczną Finger Vein, opartą na skanowaniu indywidualnego układu naczyń krwionośnych w palcach.

Technologię Finger Vein opracowała japońska firma Hitachi, twórcą bankomatu jest Wincor Nixdorf. Mirosław Potulski, prezes Banku BPS ocenia, że wykorzystanie biometrii jako systemu uwierzytelniającego to przełom w skali europejskiej. W pierwszych tygodniach po okresie pilotażu banki spółdzielcze zamówiły już blisko 10 biobankomatów (m.in. PBS w Sanoku, MBS w Łomiankach, NBS w Solcu Zdroju, BS w Nakle n/Notecią). Do końca 2010 r. Wincor Nixdorf we współpracy z Hitachi planuje dostarczyć i uruchomić w Polsce około 200 bankomatów, w których wypłata pieniędzy odbywać się będzie za dotknięciem palca.

Zamiast kodu PIN

Bankomat Wincorf Nixdorf wyposażony jest w czytnik Finger Vein, w celu weryfikacji tożsamości używa on wzoru naczyń krwionośnych palca pobrany poprzez prześwietlenie go światłem bliskiej podczerwieni. Zeskanowany palec posiada rozpoznawalny znak, i nie chodzi w tym przypadku o linie papilarne, lecz o strukturę żył, które są unikatowe dla każdego człowieka i nie ulegają zmianie od 10. roku życia aż do śmierci.

Pozyskanych w ten sposób danych w żaden sposób nie da się pobrać bez wiedzy użytkownika, co zarzucano innym technologiom, takim jak biometria odcisku palca lub kształtu twarzy.

Technologia Finger Vein jest rekomendowana przez ZBP jako sposób walki z przestępczością kradzieży tożsamości. Wskaźnik błędu rejestracji dla systemu rozpoznawania układu żył wynosi < 0,03 proc.. FAR (False Acceptance Rate) - wynosi 0.0001 proc.. Prawdopodobieństwo, aby osoba zarejestrowana mogła nie być uwierzytelniona wynosi dokładnie 0,01 proc. Proces skanowania jest bardzo szybki, trwa około 0,5 sekundy. Metoda jest prosta, skuteczna, odporna na fałszerstwa i efekty starzenia się organizmu oraz choroby, a także... wygodna dla użytkowników.

POTENCJAŁ FINGER VEIN

 • uwierzytelnianie transakcji bankomatowych
 • uwierzytelnianie transakcji w okienkach banków, w urzędach
 • uwierzytelnianie dokumentów elektronicznych (np. karta zdrowia, dowód osobisty, legitymacja)
 • biometryczny podpis kwalifikowany
 • kontrola dostępu do skrytek depozytowych
 • logowanie do systemów IT
 • kontrola dostępu do budynków i pomieszczeń
 • rejestracja czasu pracy (RCP)
 • biometryczne zakupy (pay by finger vein), np. biometryczna stołówka

Scenariusz obsługi

System jest dedykowany szczególnie do środowiska osób pobierających zasiłki socjalne, a więc tylko w niewielkim stopniu korzystających z nowoczesnych usług bankowych i kart płatniczych. To segment klientów, który posiada relatywnie duży udział w rynku. Dane osób uprawnionych do wypłaty zasiłku bank otrzymuje raz w miesiącu z urzędu pracy lub MOPS-u w formie elektronicznej. Taka lista ładowana jest do bankomatu, który wie komu, ile i do kiedy może wypłacać. W okresie wypłaty zasiłków, jak i poza nim bankomat pracuje jak każdy inny – realizuje wypłaty z kart VISA/MasterCard, dzięki czemu bank może w pełni wykorzystać urządzenie.

Jak wygląda scenariusz obsługi? Klient przychodzi do oddziału banku i w okienku rejestruje swój biometryczny skan naczyń krwionośnych palca. Rejestracji dokonuje się za pomocą specjalnego czytnika biometrycznego u pracownika placówki bankowej. Następnie udaje się do bankomatu wyposażonego w czytnik naczyń krwionośnych palca. Prosty interfejs prosi go o identyfikator, tj. wpisanie daty urodzenia z klawiatury, a następnie o przyłożenie palca do czytnika. Jeśli skan pobrany przez bankomat podczas wypłaty pasuje do tego pobranego ...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

 • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
 • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
 • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
 • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

 • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
 • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

 • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI