Wiarygodna informacja przestrzenna na wyciągnięcie ręki

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nowe.technologie.06.250x167Dofinansowanie z Programu Innowacyjna Gospodarka (PO IG) umożliwiło realizację projektu TERYT 2, dzięki któremu dokładna i aktualna informacja przestrzenna dostępna jest w wersji elektronicznej. Skorzystają na tym m.in. przedsiębiorcy, służby ratownicze czy obywatele, chcący określić właściwy urząd na podstawie adresu zamieszkania. Konferencję podsumowującą realizację projektu otworzyła wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel. 

– To przedsięwzięcie jest dla nas istotne z trzech powodów. Po pierwsze, udostępniamy obywatelom i instytucjom dane przestrzenne w sposób elektroniczny. Po drugie, udało się zintegrować istniejące już rejestry publiczne. Po trzecie, system ten przygotowany został do wymiany danych z innymi systemami. Jest to przykład dobrej praktyki dla innych projektów e-administracji w Programie Innowacyjna Gospodarka – oceniła wiceszefowa MRR. Podczas konferencji zostały zaprezentowane informacje dotyczące tego przedsięwzięcia.

Czym jest TERYT 2?

Projekt „TERYT 2 – państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju” realizowany był przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Jego celem była budowa nowego rejestru, integrującego i harmonizującego istniejące już bazy: Ewidencji Gruntów i Budynków, Państwowego Rejestru Nazw Geograficznych, Państwowego Rejestru Granic. Atutem nowego rejestru jest różnorodność danych w nim zgromadzonych. Mogą być one zastosowane w wielu branżach i przy realizacji różnych projektów. Dotyczą one:

  • granic państwa oraz województw, powiatów i gmin;
  • granic jednostek ewidencyjnych oraz obrębów ewidencyjnych (te jednostki podziału stosuje się do celów ewidencji gruntów i nieruchomości);
  • granic rejonów statystycznych i obwodów spisowych;
  • granic podziału kraju ze względu na właściwość miejscową organów i jednostek organizacyjnych administracji specjalnej (np. obszary archiwów państwowych, urzędów skarbowych, izb skarbowych, nadleśnictw, regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, regionalnych zarządów gospodarki wodnej, urzędów morskich);
  • granic podziału kraju ze względu na właściwość miejscową sądów i prokuratur;
  • granic podziału kraju ze względu na obszary działania służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych;
  • granic morskich, w tym m.in. granic portów i przystani morskich, pasa nadbrzeżnego oraz morska linia brzegowa.

Na podstawie danych adresowych zgromadzonych w rejestrze, udostępnione zostały również słowniki ulic i adresów budynków w dowolnej gminie, powiecie, województwie i całym kraju.

Korzyści z projektu

Dane zgromadzone w rejestrze mogą zostać wykorzystane m.in. przez:

  • obywatela chcącego ustalić właściwy swojemu miejscu zamieszkania urząd skarbowy czy prokuraturę;
  • firmę transportową, która korzystając z systemów nawigacji satelitarnej, ma dostęp do aktualnej bazy punktów adresowych;
  • administrację państwową, która ma możliwość ustalenia aktualnego adresu oraz stwierdzenia właściwości miejscowej lokalnych instytucji.

Dostęp do danych

Dane można przeglądać dzięki stronie internetowej www.geoportal.gov.pl. Pozwala ona na wyszukiwanie, przeglądanie oraz pobieranie potrzebnych informacji. Portal pełni rolę pośrednika pomiędzy odbiorcą a instytucjami zbierającymi, przetwarzającymi oraz świadczącymi usługi oparte o dane przestrzenne. Można również złożyć wniosek do Głównego Geodety Kraju, który udostępnia dane w formie dokumentów elektronicznych lub wydruków komputerowych.

Wiceminister Wendel podkreśliła, że inwestycja realizowana była zgodnie z harmonogramem, przez świetny zespół projektowy. – Jest to dla nas dodatkowy argument w negocjacjach przyszłej perspektywy finansowej. Polska potrafi wdrażać takie projekty z korzyścią dla wszystkich obywateli – dodała.

Konferencja odbyła się 20 grudnia 2012 r. w Warszawie.

  • Projekt: TERYT2 – Państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju;
  • Beneficjent: Główny Urząd Geodezji i Kartografii;
  • Wartość projektu: 45 mln zł (dofinansowany w 100 proc.);
  • Okres realizacji: 31 grudnia 2008 r. do 31 grudnia 2012 r.