Wiadomości ze Stanów bez większego wpływu na europejskie rynki
W zeszłym tygodniu w USA doszło do blokady wydatków rządu federalnego po raz pierwszy od 1995 roku po tym jak liderom politycznym nie udało się wypracować kompromisu, który pozwoliłby na dalsze działanie rządu do momentu uchwalenia przyszłorocznego budżetu.
Pod koniec tygodnia perspektywy na poprawę sytuacji wciąż były mało widoczne, a negocjacje polityczne liderów nie posunęły się ani o krok naprzód. Obecny impas nie tylko wpływa na ograniczenie apetytu na ryzyko wśród inwestorów, ale zwiększa też obawy o zbliżający się limit zadłużenia rządu federalnego. Z chwilą gdy spory polityczne podkopywały pozycję dolara, dane gospodarcze z Europy wspierały wspólną walutę. EBC pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie i powtórzył zapowiedź utrzymania ich na niskim poziomie w dłuższym okresie czasu. We Włoszech obecny rząd premiera Letty otrzymał wotum zaufania.
Dane z Europy sugerowały, że gospodarce wspólnoty udało się uniknąć recesji w trzecim kwartale. W Wielkiej Brytanii dane gospodarcze wskazywały na kontynuację silnego odbicia gospodarczego, jednak zyski funta zostały ograniczone komentarzami płynącymi z Banku Anglii. Bank Australii utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie z perspektywą neutralnych działań w przyszłości. Dane z Chin wzmocniły apetyt na ryzyko wśród azjatyckich inwestorów po tym, jak indeksy mierzące koniunkturę w przemyśle i sektorze usług wypadły powyżej oczekiwań. Zyski jena jako waluty uważanej za bezpieczną przystań zostały ograniczone danymi z Chin oraz danymi z rynku lokalnego, mówiącymi o poprawie sytuacji gospodarczej w trzecim kwartale. Japoński rząd ogłosił, że zachowa ostrożność podnosząc podatek VAT i postara się zrównoważyć zacieśnienie polityki fiskalnej ulgami w podatku CIT.
W Polsce, Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła, że utrzymuje dotychczasowy poziom stóp procentowych (2.5%). Krótkie posiedzenie sugeruje, że decyzja została podjęta bez szerszych dyskusji i sporów, a członkowie Rady nadal utrzymują wyczekujące podejście. Komunikat miał bardzo niewielki wpływ na kurs złotego, który zanotował 2-tygodniowe szczyty wobec euro i dolara. Odczyt koniunktury w przemyśle zanotował niemal 3-letnie szczyty, co jednak nie miało miało znaczącego wpływu na umocnienie się naszej waluty.
W tym tygodniu z naszego rynku nie napłyną żadne istotne publikacje. Dopóki nie zostanie osiągnięty polityczny kompromis uwaga inwestorów koncentrować będzie się wokół negocjacji budżetowych w USA. Jak na razie kryzys zza oceanu nie wpływa znacząco na kursy walut środkowo europejskich jednak im dłużej będzie trwał tym bardziej umocni się euro, dostarczając jednocześnie wsparcia złotemu.
Agnieszka Durlej
Client Group Manager
Western Union Business Solutions Polska